Sfinții Apusului – Calendar luna mai

1 mai

Evermarus

c. 700. Pelerin omorât de tâlhari în Rousson, lângă Tongres (Belgia).

1 mai

Sigismund

523. Vandal de origine şi prin caracter, a fost rege al burgunzilor, în estul Franţei de astăzi. S-a pocăit de păcatele lui făcând milostenii generoase Bisericii şi săracilor. A fost omorât în apropierea mănăstirii Agaunum din Elveţia, care fusese zidită de el, şi de atunci a fost cinstit ca mucenic.

 

 

 

2 mai

Wiborada
 (Guiborat,
Weibrath)

925. O nobilă suevă din Germania. Când fratele ei a ajuns călugăr la mănăstirea St. Gall din Elveţia, ea s-a făcut pustnică în apropiere, trăind acolo tot restul vieţii. A fost mucenicită de invadatorii unguri.

 

 

 

3 mai

Ansfridus

1010. Conte de Brabant (Belgia), în 992 a zidit mănăstirea Thorn pentru fiica şi soţia lui, vrând el însuşi să ajungă călugăr. În schimb, a fost făcut Arhiepiscop de Utrecht (Olanda). A întemeiat mănăstirea Hohorst (Heiligenberg) şi, când la bătrâneţe a orbit, s-a dus acolo pentru a-şi împlini visul de a se călugări. A rămas în acea mănăstire până la moarte.

3 mai

Filip

c. 770. Pelerin din Anglia, s-a aşezat ca pustnic lângă oraşul Worms din Germania. Împreună cu mai mulţi ucenici a întemeiat mănăstirea Zell – numită astfel după chilia lui iniţială -, în jurul căreia mai târziu a apărut oraşul Zell.

 

 

 

4 mai

Cunegund

c. 1052. Călugăriţă la mănăstirea Niedermünster din Regensburg (Germania).

4 mai

Florian

304. Ofiţer în armata romană, în Noricum, a fost înecat în râul Enns, în apropiere de Lorsch (Austria), în vremea lui Diocleţian. Este sfântul ocrotitor al Austriei şi al Poloniei.

4 mai

Godehard
(Godard,
Gothard)

? Născut în Bavaria, a ajuns călugăr la Niederaltaich (Germania). Mai târziu a reînnoit viaţa călugărească în mai multe părţi: mănăstirile Tegernsee, Hersfeld şi Kremsmünster au primit stareţi de la Niederaltaich. În 1022 a fost ales Episcop de Hildesheim şi s-a ostenit din greu pentru a răspândi credinţa creştină.

4 mai

Paulin

? Mucenic ale cărui moaşte se găsesc în Köln (Germania).

 

 

 

5 mai

Brito (Britonius)

386. Episcop de Trier (Germania). S-a împotrivit cu tărie ereticilor priscilianişti, refuzând însă să-i predea puterii statului pentru a fi pedepsiţi.

 

 

 

7 mai

Domiţian

c. 560. Episcop de Maastricht (Olanda) şi apostol al văii râului Meuse. Moaştele lui se găsesc la Huy.

 

 

 

8 mai

Ida (Ita,
Iduberga)

652. Văduvă, a ajuns călugăriţă la Nivelles (Belgia), unde era stareţă fiica ei, Sf. Gertrude.

8 mai

Wiro, Plechelm
şi Otger

Născut în Anglia, Wiro a murit în jurul anului 753. A fost Episcop de Utrecht (Olanda) şi este unul dintre apostolii Frisiei. Împreună cu cei doi însoţitori ai săi a întemeiat o mănăstire la Odilienburg.

 

 

 

9 mai

Beatus

Pustnic, cinstit ca apostolul Elveţiei. Sihăstria lui se găsea în locul numit Beatenberg, deasupra lacului Thun.

 

 

 

11 mai

Walbert
(Vaubert)

c. 678. Nobil cu viaţă sfântă, s-a născut în Belgia şi a fost soţul Sf. Bertilia şi tatăl Sf. Waldetrudis şi Aldegundis.

 

 

 

12 mai

Modoald

640. Născut în Gasconia (Franţa), era înrudit prin sânge şi unit prin prietenie cu cei mai mulţi dintre sfinţii perioadei merovingiene. În 662 a ajuns Episcop de Trier (Germania).

 

 

 

13 mai

Servatus
(Servais)

384. Episcop de Tongres (Belgia). L-a adăpostit pe Sf. Atanasie când acesta a fost exilat în Apus.

 

 

 

14 mai

Hallvard
(Halward)

c. 1043. Din familia domnitoare a Norvegiei, a murit apărând o femeie nevinovată care-i ceruse ajutorul. Este ocrotitorul oraşului Oslo.

14 mai

Tuto (Totto)

930. Călugăr şi stareţ la Sf. Emmeram în Regensburg (Germania), unde a ajuns mai târziu episcop.

 

 

 

15 mai

Dympna
(Dymphna)

? Născută în Irlanda, a fost silită să fugă în Belgia însoţită de un preot, Sf. Gerebern. Moaştele lor au fost descoperite la Gheel, lângă Antwerp, în veacul al XIII-lea. De atunci nenumărate cazuri de boli psihice au fost tămăduite la racla lor.

15 mai

Rupert şi Bertha

sec. IX d. Hr. Sihastru care a trăit împreună cu mama sa, Bertha, pe un deal din apropiere de Bingen (Germania). Dealul a fost de atunci numit după el, Rupertsberg.

 

 

 

17 mai

Gerebern
(Gerebrand)

sec. VII d. Hr. Preot din Irlanda care a însoţit-o pe Sf. Dympna în Belgia şi a murit împreună cu ea moarte mucenicească. Este ocrotitorul unui sat de pe valea Rinului din Germania, unde se găsesc moaştele lui.

17 mai

Heradie, Pavel,
Acvilin şi cei
împreună cu ei

303. Cinci mucenici la Nyon (Elveţia), în vremea lui Diocleţian.

17 mai

Rasso (Ratho)

953. Nobil din Bavaria (Germania), a luptat cu vitejie împotriva invadatorilor unguri. Mai târziu s-a dus în pelerinaj în Ţara Sfântă şi Roma, iar la întoarcere a întemeiat mănăstirea Worth în Bavaria (numită acum Grafrath după el), unde s-a călugărit.

 

 

 

19 mai

Chiril

sec. V d. Hr. Episcop de Trier (Germania), moaştele lui se găsesc în Biserica Sf. Matia din Trier.

 

 

 

23 mai

Guibertus

962. Nobil din Lorena (Franţa), care după o carieră militară a dus viaţă pustnicească pe pământul lui din Grembloux, în Brabant (Belgia). În cele din urmă a întemeiat acolo o mănăstire, retrăgându-se apoi la mănăstirea Gorze din partea de răsărit a Franţei.

 

 

 

25 mai

Egilhard

881. Al 8-lea stareţ al măn. Cornelimünster de lângă Aachen (Germania). A fost ucis de vikingi la Bercheim.

 

 

 

26 mai

Regintrudis

c. 750. Cea de-a patra stareţă la Nonnberg, lângă Salzburg (Austria).

 

 

 

27 mai

Bruno

1045. Episcop de Würzburg (Germania), a încurajat zidirea bisericilor, cheltuindu-şi întreaga avere pentru aceasta.

 

 

 

29 mai

Maximin

c. 349. Născut în Silly, lângă Poitiers (Franţa), a fost fratele Sf. Maxentie de Poitiers. În 333 a devenit Episcop de Trier (Germania) şi a fost un dârz apărător al Sf. Atanasie al Alexandriei şi Pavel al Constantinopolului, adăpostindu-i în timpul exilului lor sub împăratul arian. A fost unul dintre luptătorii de seamă împotriva arianismului la Sinoadele din Milan, Sardica şi Köln, şi unul dintre cei mai viteji episcopi ai timpului său.

29 mai

Sisinie,
Martyrie şi
Alexandru

397. După tradiţie din Capadocia, au fost primiţi de Sf. Vigilie din Trent (Italia) la recomandarea Sf. Ambrozie. Au fost trimişi să propovăduiască în Tirol (Austria), fiind muceniciţi de păgâni.

29 mai

Ulric

c. 978. Fiul Sf. Gerold, a devenit călugăr la mănăstirea Einsiedeln din Elveţia. După moartea tatălui său a dus viaţa pustnicească în chilia acestuia.