Maraton pastoral al ÎPS Părinte Mitropolit Serafim în Austria

Ȋnaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim efectuat o vizită pastorală intensă în Austria, în săptămâna 6-12 noiembrie. ȊPS Sa a întâlnit şi a săvârşit sfinte slujbe şi dialoguri duhovniceşti cu preoţii şi cu multe sute de credincioși în opt comunităţi ortodoxe româneşti de pe teritoriul Austriei. S-au săvârșit slujbe în toate cele cinci locaşuri de cult pe care le are Vicariatul Ortodox Român din Austria.

Ȋn ziua de 6 nov. ÎPS Serafim a participat, la Viena, la întrunirea anuală de lucru a Comisiei Episcopilor Ortodocși din Austria.

Programul pastoral al Ȋnaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim a fost următorul:
5 nov. – Sf. Liturghie și predică la Parohia „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil“ din Salzburg cu prilejul hramului (Pr. Dr. Dumitru Viezuianu); seara, Taina Sfântului Maslu urmată de o Seară duhovnicească la Filia Ybbs an der Donau, împreună cu PC Pr. Cătălin Florin Soare (Parohia St. Pölten);
7 nov. – Sf. Liturghie în Biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena (Pr. Dr. Nicolae Dura), Vecernia cu Litie, urmate de o Seară duhovnicească la Parohia „Sf. Cuv. Antonie cel Mare“ din Viena (Pr. Dr. Ioan Moga);
8 nov.Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil – Sf. Liturghie şi predică în biserica „Sf. Cuv. Antonie cel Mare“ din Viena (Pr. Dr. Ioan Moga); seara, Taina Sf. Maslu urmată de o Seară duhovnicească la Parohia „La Sfânta Înviere“ și „Sf. Ap. Andrei” din Viena (Pr. Dr. Nicolae Dura şi Pr. Emanuel-Ştefan Nuţu);
9 nov. – Sf. Liturghie în Biserica „Sf. Ap. Andrei” din Viena; seara, Taina Sf. Maslu urmată de o Seară duhovnicească la Parohia „Sf. Cuv. Parascheva de la Iași” din Wiener Neustadt (Pr. Răzvan Florin Gască);
10 nov. – Sf. Liturghie în Biserica „Sf. Cuv. Parascheva de la Iași” din Wiener Neustadt; seara, Taina Sf. Maslu urmată de o Seară duhovnicească la Parohia „Sf. Mc. Dimitrie“ din Klagenfurt (Pr. Mag. Visarion Viorel Ipati);
11 nov. – Sf. Liturghie în Biserica „Sf. Mc. Dimitrie“ din Klagenfurt; Taina Sf. Maslu urmată de o Seară duhovnicească la Parohia „Sf. Nicolae“ din Graz (Pr. Nicolae Liviu Vîlcea);
12 nov. – Sf. Liturghie și predică la Parohia „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil“ din Knittelfeld cu prilejul hramului (Pr. Cristian Greucean).
La Viena, Părintele Mitropolit a vizitat şi doi copii care se află la tratament, a făcut o rugăciune de pomenire şi la mormântul preotului Leopold, un binefăcător al Bisericii românești din Viena, iar apoi a vizitat alți bolnavi la casele lor, în parohiile unde s-a deplasat pe parcursul săptămânii.

A fost o călătorie pastorală foarte intensă şi bucuria preoţilor slujitori, dar şi a credincioşilor a fost mare stăruind şi sporind pe cărarea mântuirii noastre.

Dumnezeu Cel în Treime să fie preamărit şi alese mulţumiri Părintelui nostru Mitropolit Serafim pentru aceste osteneli şi Părintelui Diacon Dumitru, secretarul eparhial care l-a însoţit în acest maraton pastoral-duhovnicesc.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

A consemnat Pr.Dr. Nicolae Dura, Viena