Slujbă arhierească la Salzburg – bucurie şi comuniune liturgică. Hramul bisericii şi moment aniversar

Duminică, 5 noiembrie 2017, preotul şi credincioşii Parohiei Ortodoxe Române din Salzburg „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil“; „Sfintii Mucenici Epictet şi Astion“, au sărbătorit hramul bisericii şi împlinirea a zece ani de la oficierea primei slujbe în locaşul de cult propriu. In preziua sărbătorii, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a sosit la Salzburg s-a închinat în biserica de lemn împreună cu un grup de credincioşi şi a avut loc o convorbire duhovnicească. Preotul paroh a prezentat Ierarh programul aniversar de a doua zi.

Duminică dimineaţa, preoţii, diaconii şi credincioşii în costume populare tradiţionale, tinerii şi copiii au primit Ierarhul cu pâine şi sare după obiceiul străvechi, în sunet de clopot şi toacă, purtând în procesiune – în semn de bun venit – flori şi steagurile bisericii.

S-a oficiat slujba Utreniei, iar la ora 10:00, Părintele Mitropolit Serafim a oficiat Sf. Liturghie arhierească, în limbile română şi germană, împreună cu preotul paroh Prof. Dr. Dumitru Viezuianu, Preotul Constantin Reinhold Bartok de la Parohia Traunreut, înconjurat de diaconi şi mai mulţi tineri ministranţi. Răspunsurile liturgice au fost date de întreaga comunitate prin cântare în comun. După citirea Sfintei Evanghelii IPS Serafim, în predica arhierească a explicat pe înţelesul tuturor pericopa duminicală despre bogatul nemilostiv, fără nume şi săracul Lazăr (Luca 16, 19-31). A accentuat îndeosebi „paralelismul de neîmpăcat între a fi milostiv şi bun şi a fi nemilostiv, zgârcit, precum şi distanţa imensa „prăpastia“ între rai şi iad, între fericire şi suferinţă. Unii doresc să deţină cât mai mult aici şi acum şi uită că suntem creaţi pentru veşnicie, nu pentru lumea aceasta. A mai îndemnat să nu trecem nepăsători pe lângă cei nevoiaşi, pe lângă cei ce ne cer ajutorul“.

La momentul potrivit credincioşii – adulţi şi mulţime de copii – au primit Sfânta Împărtăşanie.

După slujbă Ierarhul, a apreciat activitatea misionară a preotului şi a credincioşilor. Apoi – cu binecuvântarea ÎPS Sale – preotul paroh, a rostit cuvânt la ceasul aniversar, subliniind dimensiunea europeană a construcţiei bisericii de lemn, în urma cu un deceniu. Jurnalistul şi cercetătorul Hansjörg Pohlmeyer din Koblenz a publicat un articol în Revista germana „Mikado“, Fachportal für Zimmerer und Holzbauer, din luna octombrie 2017, în care relatează cu profesionalism despre bisericile de lemn din München, Traunreut şi Bonn, locaşul de cult din Salzburg fiind deschizător de drumuri „die Salzburger Holzkirche machte den Weg frei“.

Preotul paroh a salutat prezenţa oaspeţilor ecumenici la momentul aniversar şi a mulţumit pentru ajutorul ecumenic de care s-a bucurat comunitatea românească din oraşul lui Mozart. Au fost prezenţi la sărbătoare Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Romano- Catolice Dr. Hansjörg Hofer, Vicarul General Roland Rasser, Maica Proistareţă a Mânăstirii Benedictine Nonnberg Perpetua Hilgenberg, Maica Stareţă Veronika Kronlachner, Pastorul Evanghelic Prof. Tilmann Knopf, reprezantant al Superintendenturii din Salzburg şi Tirol, Preşedintele Organizatiei ecumenice „Pro Oriente“ din Austria Dr. Johann Marte, Prof. Univ. Peter Hofrichter, Prof. Brigite Katschthaler, Dr. Beatrix Holzer, Prof. Josef Standl, Ec. Peter Freina, Mag. Franz Albert Hartik, preotul grec PC. Arhim. Elias Papadopoulos şi alte personalităţi din Salzburg. Au luat cuvântul oaspeţii ecumenici şi au apreciat viaţa spirituală – model – a comunităţii româneşti şi deschiderea ecumenică, iar Arhitectul Ing. Eugen Dumitru – cel ce a realizat proiectul – a subliniat consecvenţa cu care au lucrat, preotul paroh şi membrii comunităţii.

Sărbătoarea a continuat în Centrul parohial şi ecumenic „Sf. Apostol Andrei“ unde toţi cei prezenţi au avut prilejul să vizioneze imagini, prezentate „Power Point“, din activitatea IPS Mitropolit Serafim, în mijlocul mulţimii de copii sărmani din Moldova, care primesc burse lunare prin intermediul Mitropoliei. În susţinerea acestui proiect filantropic s-a organizat o colecta în care credincioşii s-au manifestat solidari cu iniţiativa Mitropoliei.

A urmat Agapa şi programul cultural-spiritual pregătit de tinerii şi copiii din parohie. Îmbrăcaţi în frumoasele costume tradiţionale din toate zonele ţării, tinerii şi adulţii – în cadrul formaţiei „Hora“ – au executat jocuri populare, au interpretat instrumental şi vocal melodii clasice şi folclorice tradiţionale.

Sărbătoarea s-a încheiat cu mulţumiri adresate Arhipăstorului pentru slujire şi cuvântul de învăţătură, credincioşilor pentru pregătirea sărbătorii şi oaspeţilor pentru participare.

A consemnat Pr.Prof.Dr. Dumitru Viezuianu, Salzburg