Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită la Nürnberg

 Miercuri, 24 ianuarie, la Catedrala Miropolitană din Nürnberg a fost oficiată slujba de Te Deum cu ocazia aniversării Unirii Principatelor Române ale Moldovei și Țării Românești, eveniment major în istoria unității tuturor românilor. După Sfânta Liturghie, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a rostit rugăciunile de mulțumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu și a pomenit pe cei care au contribuit la actul Unirii din 1859.

Ziua de 24 ianuarie este sărbătoare națională în România, iar la bisericile din Patriarhia Română, potrivit indicațiilor Sfântului Sinod se săvârșește slujba de Te Deum, rânduială liturgică de mulțumire, specifică sărbătorilor naționale, aniversărilor sau momentelor inaugurale. După Sfânta Liturghie arhierească, Mitropolitul Serafim împreună cu slujitorii Catedralei și viețuitoarele mănăstirii „Sf. Martiri Brâncoveni” de la Centrul Mitropolitan a mulțumit lui Dumnezeu pentru binefacerile primite și s-a rugat pentru unitatea tuturor românilor. În cuvântul de învățătură, ÎPS Sa a explicat însemnătatea evenimentului de la 1859. Cei care au contribuit la Unirea Principatelor Române au fost pomeniți apoi la slujba parastasului de obște.

Având în vedere situația parohiilor și bisericilor românești din Diaspora, precum și a enoriașilor aflați într-o zi obișnuită de lucru, este recomandat ca în comunitățile parohiale acest eveniment istoric să fie onorat cum se cuvine prin slujba de Te Deum în prima duminică după sărbătoarea propriu-zisă, pentru ca la el să participe cât mai mulți credincioși.