Mihai Eminescu sărbătorit în Parohia Baden bei Wien

Duminică 15 ianuarie 2023, Parohia „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Baden bei Wien a sărbătorit pe poetul neamului, Mihai Eminescu. Ziua Națională a Culturii și 173 de ani de la nașterea marelui nostru poet – Mihai Eminescu a fost prilej pentru o mică sărbătoare, organizată în biserică de doamna preoteasă Ioana Boșcu,  imediat  după Sfânta Liturghie, la care au participat numeroși credincioși.

La invitația Părintelui Paroh Radu Boșcu, la sărbătoare s-a aflat doamna Irina Tăut, profesoară de limba și literatura română, care a ținut un frumos cuvânt despre viața marelui poet și despre peregrinările sale  la Viena. În continuare, doamna educatoare Rodica Anghel a recitat o frumoasă poezie, apoi a intonat un cântec pe versurile lui Mihai Eminescu.

Tinerii parohiei din orașul austriac, precum și din alte părți (Alexandru Boșcu, Aron ,  Matheo Barba, Eusebiu Oloieri și Lili Oloieri), alături de familia  Rociu Ilie  au încântat apoi audiența cu recitarea poeziilor eminesciene.  Calitatea interpretării, limba dulce și bucuria textelor, recitatea lor au arătat sufetele pline de dor de cultură, biserică, neam și țară, iar credincioșii parohiei ocrotite de Sfinții Martiri Brâncoveni se bucură de fiecare dată de aceste sărbatori culturale.

Spre finalul microrecitalului, cu mare bucurie în suflet, credincioșii l-au ascultat pe părintele paroh Radu Boșcu, care  a recitat câteva poezii, iar apoi încântat audiența cu cțteva romanțe pe versurile lui Mihai Eminescu.

Seria manifestărilor culturale va continua duminică, 29 ianuarie 2023, când Parohia Baden bei Wien  îl va  comemora pe vrednicul de pomenire teolog,  poet, prozator – Mitropolit Bartolomeu Anania – Omul fără vicleșug.

Pr. Paroh Radu Boșcu, Parohia Baden bei Wien