Poetul Mihai Eminescu comemorat la München

De Ziua Culturii Naționale, poetul Mihai Eminescu a fost comemorat și la München, în Parohia Buna Vestire. Astfel, duminică, 15 ianuarie 2023, după Sf. Liturghie, pr. paroh Alexandru Nan a săvîrșit o slujbă de pomenire pentru sufletul marelui poet, evidențiind mai apoi credința în Dumnezeu a Luceafărului poeziei românești și marea evlavie pe care acesta a avut-o față de Maica Domnului. A urmat apoi un program artistic susținut de către cantautorul Ovidiu Bucșa.

Printr-un decret din anul 2010, ziua de naștere a celui mai mare poet român a fost stabilită drept Ziua Culturii Române. Înainte de această dată, dar și după, în eparhiile din țară și din diaspora s-au organizat și se organizează numeroase activități culturale și se săvârșesc slujbe de pomenirea pentru poetul Mihai Eminescu.

Acest lucru s-a întâmplat și duminică, 15 ianuarie 2023, la München în Parohia “Buna Vestire”. Astfel, după Sf. Liturghie, pr. dr. Alexandru Nan, parohul mai sus numitei parohii și protopop al Bavariei de Sud, a săvîrșit o slujbă de pomenire pentru poetul Mihai Eminescu și pentru tot neamul lui cel adormit.

În cuvântul omagial adresat credincioșilor, pr. Alexandru Nan a scos în evidență faptul că marele poet n-a fost un om antireligios sau ateu, ci din contră un om credincios:

“Chiar dacă interpretarea materialist-ateistă a operei marelui poet afirma că Eminescu ar fi fost ateu, bazându-se pe versuri din unele poeme, cum ar fi, spre exemplu, Împărat și proletar, de care s-a făcut atâta caz în acest sens, poem unde Eminescu, vorbind despre religie, zice: „Religia – o frază de dânșii inventată, Ca cu a ei putere să vă aplece-n jug”, totuși zecile de referințe la Dumnezeu, sutele de referințe religioase, în general, arată că Eminescu nu a fost un antireligios, un ateu. Din contră, Eminescu a fost un om profund religios, chiar dacă nu un practicant desăvârșit”.

Întrucât atât parohia, cât și biserica de lemn din München sunt închinate Maicii Domnului, pr. Alexandru a subliniat și evlavia pe care poetul a avut-o față de Maica Domnului, căruia i se ruga cu versurile: „Îngenunchem rugându-te,/ Înalță-ne, ne mântuie/ Din valul ce ne bântuie/ Fii scut de întărire/ Și zid de mântuire”… (Rugăciune). În finalul cuvântării, pr. Alexandru Nan a dat și alte exemple în care poetul cere ajutorul Maicii Domnului, subliniind dragostea acestuia pentru cea care-i fusese „scut de întărire”.

A urmat apoi un scurt program artistic dedicat luceafărului poeziei românești, susținut de către cantautorul Ovidiu Bucșa. Acesta și-a început programul cu Basmul lui Geo Bogza, pentru a recita și interpreta mai apoi mai multe poezii ale lui Eminescu.

Din program n-a lipsit nici poezia lui Adrian Păunescu, intitulată Dor de Eminescu, pusă pe note de Alexandru Zărnescu.

La final, pr. Alexandru Nan i-a mulțumit domnului Ovidiu Bucșa pentru emoționantul moment, subliniind faptul că Eminescu „este prezent” nu numai la München, prin bustul din curtea bisericii „Buna Vestire”, ci în fiecare colț de lume, unde românii sunt prezenți.

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan