Ziua Națională a Culturii și 173 de ani de la nașterea lui Mihai Eminescu, în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena 

Sâmbătă, 14 ianuarie, în Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena s-a desfășurat prima activitate culturală din acest an cu tinerii școlii parohiale, intitulată „Pe urmele lui Mihai Eminescu la Viena” coordonată de doamna prof. Nicoleta Liche. Astfel au fost marcați 173 de ani de la nașterea marelui poet, onorând o parte importantă din identitatea noastră românească. Tinerii, însoțiți de Pr. Emanuel Nuțu, s-au întâlnit în fața Catedralei „Sf. Ștefan” din Viena, au vizitat catedrala și au admirat icoana ortodoxă a Fecioarei Maria numită „Crăiasa Ardealului“, realizată de inconograful român Ștefan Pop. Au fost impresionați să afle că acest obiect bisericesc de o valoare inestimabilă a fost adus în anul 1697 la Viena la solicitarea împăratului Leopold I. Icoana l-ar fi putut inspira pe Eminescu atunci când a scris versurile poeziilor Rugăciune și Răsai asupra mea… pe care tinerii le-au recitat înainte-i ca prinos de iubire adus Maicii Domnului. 

Călătoria a continuat la vechea universitate în care a învățat Eminescu, în incinta căreia în prezent funcționează Academia Austriacă de Științe (Osterreichische Akademie der Wisenschaften), au trecut pe lângă statuia primarului Vienei – Karl Lueger  (1844-1910) – din piața cu același nume, prieten al comunității românești, ajungând apoi în Stadt Park unde se află „teiul de la Viena al lui Eminescu” – un vlăstar din teiul lui Eminescu din Iași, din Parcul Copou, adus de Asociația Mihai Eminescu și plantat în acest parc central al capitalei austriece în 2017. Lângă tei, tinerii au citit câteva poezii: O, rămâi…, Fiind băiet păduri cutreieram, Ce te legeni, Dorința.

Mica excursie a continuat vizitând trei adrese unde a locuit Eminescu: Gärtnergasse 3, Kollergasse 3 și Dianagasse 8, ultimele două având câte o placă de granit comemorativă. Călătoria grupului de tineri s-a încheiat la Cafe Zartl, una dintre cafenelele unde se întâlneau studenții români. Aici toți s-au bucurat de încăperile care au păstrat patina vremii, de muzica interpretată live la pian, au discutat și au citit o parte din Luceafărul, cel mai lung poem de dragoste din literatura universală, despărțindu-se mai bogați în emoții și informații, cu certitudinea că seria aventurilor împreună va continua.

Tot sâmbătă, poetul a fost comemorat prin diferite activități de copiii mai mici din cadrul Școlii Parohiale. 

Duminică, după Sfânta Liturghie, credincioșii au sărbătorit în sala parohială Ziua Națională a Culturii și 173 de ani de la nașterea marelui poet – Mihai Eminescu. Toți cei de față au ascultat cu bucurie romanțele interpretate de părinții diaconi ai Bisericii din Sectorul 10 al Vienei, prof. dr. Theodore Coresi și Alin Buliga, acompaniați la pian de tânărul Ștefan Nuțu. Dna prof. Nicoleta Liche a prezentat apoi tema „Mihai Eminescu și credința strămoșească“, pe parcursul căreia au recitat poezii Pr. Emanuel Nuțu, dna. Ana Isac, dl. Adrian Liche și pe câțiva dintre tinerii comunității. 

Spectacolul a continuat cu momentul artistic pregătit de copii și de Corul Heruvimii, care au încântat audiența cu poeziile recitate și au cântat minunat dirijați de prof. diacon Theodore Coresi. 

Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena