Mitropolitul Serafim a slujit în Parohia „Sf. Împărați” din Berlin

În ultimul sfârșit de săptămână dinaintea Praznicului Nașterii Domnului Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a vizitat parohiile ortodoxe române din Berlin, unde a slujit Sfânta Liturghie, Sfântul Maslu și a botezat pe pruncul Luca Efrem, cel de al doilea prunc al familiei Părintelui Ionuț Dragoș Manu.

 

Sâmbătă dimineața, 18.12.2021, credincioşii Parohiei Sf. Împ. Constantin și Elena din Berlin, dar și numeroși oaspeți, s-au adunat pentru a lua parte la Liturghia baptismală. Soborul slujitor prezidat de către Mitropolitul Serafim, a fost compus din protosinghelul Clement Lodroman (Berlin, Parohia Sf. Arh. Mihail și Gavriil), părintele Bogdan Nicolae Negru-Aman (Greifswald/Gützkow), pr. Ionuț Daniel Băncilă (Potsdam), pr. Bogdan Ioan Negru, arhidiacon Dumitru Dura, diaconul Vasile Rusu și preotul paroh Ionut Dragoș Manu.

În seara aceleiași zile Înaltpreasfinția Sa a oficiat, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfântului Maslu în biserica Parohiei Sf. Arh. Mihail și Gavriil din Berlin. Ulterior s-a desfășurat o sedință de lucru a preoților din Berlin și împrejurimi. La aceste evenimente au participat Protosinghelul Clement Lodroman (parohul bisericii), preotul Ionuț Dragoș Manu, pr. Bogdan Nicolae Negru-Aman, pr. Ionuț Daniel Băncilă, pr. Bogdan Ioan Negru, pr. Călin Dumitru Cârmaciu (Perleberg/Quitzow), pr. Nicolae Chiș (preot pensionar), arhidiacon Dumitru Dura și diaconul Vasile Rusu.

Duminică, 19.12.2021, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit din nou Sfânta Liturghie în parohia Sf. Împ. Constantin și Elena din Berlin alături de preotul paroh Ionuț Dragoș Manu, arhidiacon Dumitru Dura și diaconul Vasile Rusu. La finalul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit a vorbit celor prezenți despre întruparea smerită a Fiului Lui Dumnezeu, despre post și rugăciune, dar și despre conduita credincioșilor în familie, biserică și la Sfintele Taine.

Bucuria zilei și atmosfera festivă au continuat cu serbarea de Crăciun, unde copiii și tinerii parohiei au mărturisit celor prezenți, prin viu grai și cântec, vestea Nașterii Fiului Lui Dumnezeu în lume.