Mitropolitul Serafim a slujit la Mănăstirea Râmeț

Și în acest an, de praznicul Adormirii Maicii Domnului, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit slujba Privegherii, a Prohodului Maicii Domnului, precum și Sfânta Liturghie, la hramul Mănăstirii Râmeţ (jud. Alba), alături monahiile viețuitoare în acest străvechi așezământ, de preoți și mulți credincioși din Alba și din alte părți ale țării.

În seara dinaintea praznicului s-a săvârșit la Altarul de vară al mănăstirii  Vecernia cu Litie și slujba Utreniei, urmată de cântarea Prohodul Maicii Domnului, ce evocă momentul trecerii la Domnul a Sfintei Fecioare. În imne închinate Preasfintei Născătoare de Dumnezeu rostite de monahiile și credincioșii prezenți, soborul de preoți împreună cu Mitropolitul Serafim au purtat târziu în noapte, în procesiune, Epitaful cu închipuind adormirea Maicii Domnului, purtând în mâini lumânări aprinse. La finalul Privegherii, Înaltpreasfințitul și Mitropolitul Serafim a ținut un cuvânt de învățătură credincioșilor și a citit mult rugăciuni de dezlegare și binecuvântare.

A doua zi, în prezența unui numeros sobor de preoți, Sfânta Liturghie a fost oficiată de înaltul ierarh, care la încheierea slujbelor a binecuvântat pelerinii și închinătorii și a mulțumit maicii starețe Apolinaria și maicilor pentru ospitalitatea lor.

https://www.youtube.com/watch?v=v=hiUm09B7mBk

Oficierea slujbelor, cuvântul rostit şi îndemnurile adresate credincioşilor de către Înaltpreasfințitul Serafim pătrund în suflet şi oferă de fiecare dată tuturor şansa de a se îmbogăţi sufleteşte și de a aprofunda duhovniceşte relaţia vie pe care o au cu Dumnezeu, astfel folosindu-se sufletește an de an la acest mare  Praznic al Adormirea Maicii Domnului de la Mănăstirea Râmeț.