Seară de rugăciuni și cântări tămăduitoare la Würzburg

Urmând îndemnului Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim de a sluji cât mai mult în sobor mai ales Taina Sf. Maslu, părintele protosinghel Ghelasie Păcurar, parohul parohiei ortodoxe „Sf. Andrei” din Würzburg ne-a invitat vineri seara (12 august) la slujba acestei rânduieli de suflet tămăduitoare.

Credincioșii aflați în număr mare în biserică, ținând cont de perioada în care ne aflăm, au avut bucuria să participe la o slujbă în sobor cum rar se întâlnește în viața misionară a bisericii din diaspora. Opt preoți, unii de la distanțe considerabile au jertfit timp și osteneală să răspundă chemării unui bun părinte, coleg și prieten. Slujba a fost tihnită, de un firesc înălțător, împodobită de cântările psalților și ale preoților dintre care menționăm pe pr. Iulian Scripciuc, remarcabil talent și glas de mare virtuozitate. Sfinția sa la sfârșitul slujbei, alături de doamna preoteasă Loredana Tăut au purtat inimile noastre pe aripi de duioase pricesne închinate Maicii Preacurate. Balsamul liric și melodic al cântărilor s-a așternut peste cuvântul de învățătură rostit de pr Alexandru Roșu, care cu erudiție rafinată dar într-un stil modest și facil auditorului, a vorbit despre legătura dintre păcat și boală, boală și asumare ce prin virtutea răbdării și a pocăinței „întorc pe fii la moștenirea Tatălui”.

Seara s-a încheiat cu o cină pregătită cu dăruire și gust de credincioasele din parohia gazdă într-o atmosferă caldă și hrănitoare din toate punctele de vedere. Dragostea pentru Maica Domnului, a gazdelor și a noastră, ne-a îngemănat sufletele și le-a alinat, dându-le nădejde în aceste vremuri tulburi pe care le trăim.

 A consemnat pr.Ovidiu Bordieanu