Mitropolitul Serafim în vizită la beneficiarii programului „Burse pentru copii săraci din Moldova

Ca în fiecare an în Postul Adormirii Maicii Domnului, Mitropolitul Serafim a vizitat, la Negrești și Botoșani, pe coordonatorii și beneficiarii programului filantropic „Burse pentru copii săraci din Moldova”, inițiat acum zece ani în cadrul Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului, săvârșind Sfânta Liturghie și împărțind daruri.

Vizita IPS Serafim a început a doua zi după sărbătoarea Sfintei Teodora de la Sihla. Alături de PS Ignatie, Episcopul Hușilor, de părintele paroh Ioan Cucu și de un sobor de preoți slujitori, Mitropolitul Germaniei  a săvârșit Sfânta Liturghie luni, 8 august, la altarul de vară al bisericii „Pogorârea Sfântului Duh” din Negrești.

După Sfânta Evanghelie, Părintele Episcop Ignatie a vorbit despre starea de smerenie pe care Domnul Hristos o așteaptă de la noi când dă exemplul de curăție al copiilor: „«Mare» în Împărăția cerurilor și în con­cepția biblică nu înseamnă nicidecum ceea ce gândim noi la nivel uman, că cineva este «mare» dacă ocupă o funcție publică, dacă deține foarte multe bogății, sau dacă este un om extrem de inteligent. În concepție biblică (în gândirea lui Hristos), a fi «mare» înseamnă cel care se smerește cel mai mult”.

La încheierea Sfintei Liturghii, Înalt­prea­sfințitul Părinte Mitropolit Serafim a vorbit despre modul în care ne putem câștiga odihna sufletească: „Nu vom avea niciodată odihnă în suflet, pace și mulțumire lăuntrică, dacă nu vom ști să ne smerim. Dumnezeu așa lucrează în viața noastră – ca prin toate necazurile, greutățile, ispitele și durerile prin care trecem, noi să ne smerim. Când omul ajunge la neputință, își dă seama că este nimic, că totul este Dumnezeu în viața noastră (totul este har), vrând-nevrând, își recu­noaște nepu­tința și se smerește. Nu-i ușor să ne smerim de bunăvoie”.

Preasfinţitul Părinte Ignatie a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Serafim pentru toate lucrurile foarte frumoase pe care le face pentru cei în nevoi și pentru parteneriatul dintre Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei și Episcopia Hușilor, Înaltpreasfinția Sa oferind în această zonă, de mai mulţi ani, numeroase ajutoare şi burse pentru sprijinirea copiilor aflaţi în risc de abandon şcolar. PS Ignatie a oferit, cu această ocazie, domnului Jenică Rusu, jurnalist local (TV Dumești), „Diploma de merit” pentru promovarea multor activități bisericești, filantropice și culturale, dar și de altă natură, în mass-media regională. După-amiază, ÎPS Serafim însoțit de părintele Ioan Cucu și de doamna profesoară Doinița Mihai, coordonatorii programului în zona Negrești, au vizitat mai multe case ale beneficiarilor din oraș, precum și din Draxeni, un sat învecinat, dar și viitorul așezământ filantropic aflat în construcție aici.

Marți, 9 august, IPS Serafim a slujit Sfânta Liturghie la mănăstirea Popăuți din Botoșani împreună cu părintele stareț Arhim. Ioan Harpa și pr. Marius Ceobanu, coordonatorul zonal al programului, fiind de față beneficiarii acestei acțiuni filantropice. Ca și la Negrești, după săvârșirea slujbei, Ierarhul a împărțit daruri copiilor și tinerilor, îndemnându-i să învețe și să fie ascultători față de părinți și față de Biserică.

La predica de la sfârșitul slujbei, Mitropolitul Serafim a vorbit despre importanța grijii Bisericii pentru copii: „Copiii sunt podoaba Bisericii, sunt binecuvântarea lui Dumnezeu și pentru familie și pentru societate și, în primul rând pentru Biserică. De ei trebuie să ne îngrijim cu toții: părinții dar și Biserica. Biserica astăzi mai cu seamă, în condiții de libertate, are posibilitatea să se ocupe în mod deosebit de copii și de tineri, iar lucrul acesta se face cu foarte mult succes în Mitropolia Moldovei și Bucovinei. (…). Dacă îi creștem pe copii de mici în frica lui Dumnezeu, aceștia chiar dacă la un moment dat se pot rătăci la vârsta tinereții, că așa e lumea de astăzi (…), totuși, ceea ce s-a sădit în inima lor rămâne și va da roade mai târziu”, fiindcă mulți se întorc, dar datoria Bisericii este aceea de a avea grijă de copii, de a-i hrăni duhovnicește și trupește. Părintele Mitropolit a mulțumit părintelui stareț Ioan și părintelui Marius, coordonatorul proiectului la Botoșani, pentru implicarea lor și i-a îndemnat pe părinții prezenți la Sfânta Liturghie să îi întărească pe copii în dreapta credință și să se roage pentru toți românii din Diaspora.

La ora actuală, prin acest proiect, 750 de copii (500 la Negrești și 250 la Botoșani) sunt sprijiniți lunar cu bonuri în valoare de 30 euro lunar, cărora în timpul anului școlar, li se adaugă alți 30 de elevi care primesc o masă caldă, la Liceul „Nicolae Iorga” din Negrești. Programul filantropic se adesează copiilor care provin din familii greu încercate de lipsuri, boli, dar și unor cazuri dramatice, precum pierderea casei în incendii sau a unuia ori chiar a ambilor părinți de la vârste fragede. Adesea, prin acest program se mai desfășoară activități precum excursii la mănăstiri, la munte și la mare, un festival anual de colinde ș.a.