Număr jubiliar al revistei parohiale vieneze „Chemări la Hristos”

În luna decembrie 2020 în Parohia „La Sfânta  Înviere” și „Sf. Ap. Andrei” din Viena s-a tipărit numărul 100 al revistei parohiale „Chemări la Hristos”, cuprinzând știri din viața parohiei și a Mitropoliei, articole teologice, culturale, biografice și de interes general pentru viața comunității. Tot cu această ocazie, revista sărbătorește și împlinirea a patruzeci de ani de slujire preoțească ai părintelui paroh dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria.

După cum notează ÎPS Părinte Mitropolit Serafim în editorialul intitulat Popas de bucurie și mulțumire, „Numele inspirat al revistei arată deja scopul ei, ținta pe care o urmărește și anue să-i cheme pe cititori la Hristos” (…). „Revista Chemări la Hristos se bucură de aprecierea cititorilor pentru că este editată cu har și dăruire de părintele Nicolae. Conținutul ei este bogat și variat. În ea, cititorul găsește cuvinte de învățătură ortodoxă, pagini de istorie, biografii ale unor tineri angajați în viața Bisericii, informații din lumea creștină. Lectura ei este reconfortantă, ne desprinde pentru un moment de grijile vieții care ne obosesc uneori peste măsură și ne întărește sentimentul apartenenței la Biserica lui Hristos”.

Numărul jubiliar debutează cu pastorala Mitropolitului Serafim la sărbătoarea Nașterii Domnului 2020, intitulată Nu vă temeți… Că vi s-a născut azi Mântuitorul care este Hristos Domnul (Luca 2, 10-11), dedicată grijii omului față de inima sa, care este locașul lui Dumnezeu. Adresându-se credincioșilor ortodocși români din Germania, Austria și Luxemburgului în toiul pandemiei, ierarhul îi încurajează pe aceștia: „Să fim convinși că rugăciunea e cel mai important leac pentru toate bolile sufletești și trupești, precum și cu toate necazurile vieții” și îi îndeamnă să înmulțească facerea de bine, fiindcă Dumnezeu lucrează prin oameni.
În Slavă și mulțumire lui Dumnezeu, Părintele Nicolae Dura mulțumește lui Dumnezeu pentru cei patruzeci de ani de slujire preoțească și rememorează activitatea de slujire și din perspectiva editării unei reviste, timp de 28 de ani, la care s-au publicat articole „din învățăturile Bisericii noastre, Sfintele Taine, Sfinții noștri, faptele și cuvintele lor, file din istoria noastră, recenzii, efigii dragi, pomeniri, reportaje, aniversări, pelerinaje, cultură, unitate în diversitate și teme din actualitate”, având autori diverși de la simpli credincioși la mari personalități bisericești și culturale ale poporului român. Cuvinte la aniversarea numărului 100 al revistei au mai scris părintele Emanuel Nuțu, Antoneta Vasiloiu, ing. Iulia Vicol, Alexandru și Aura Ionescu, med. Aurelia Braneti, arhit. Mihaela-Lucia Ionescu, Constantin Ciocârlan și prof. Erich Leitenberger.

Revista e completată de articolul Școala despărțită complet de Biserică este una fără reper, semnat de Prof. Dr. Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române, articolul memorial Ioan Alexandru după 20 de ani (de Ana Blandiana), o amintire despre satul Deal din Alba – Satul cu cei mai mulți slujitori bisericești (de pr. Prof. Vasile Oltean și un articol dedicat părintelui Arsenie Boca (de pr. Prof. Dr. Ioan Teșu)

Între articolele în limba germană se numără mai multe excerpte din cotidianul Kathpress referitare la revigorarea vieții religioase, importanța religiei pentru copii, viața religioasă a compozitorului Ludwig van Beethoven.

Revista include în încheiere știri din viața parohiei, poezii și o biografie închinată Georgetei Constantinescu, premiată cu titlul „Artist of the Future” pentru talentul său în artele plastice.

Întreaga colecție a revistei „Chemări la Hristos” poate fi consultată online, pe pagina parohiei vieneze.

Numărul 100 al revistei poate fi descărcat de aici.