O nouă parohie românească în Donauwörth (Bavaria)

O nouă parohie românească s-a deschis din această lună pentru credincioșii din orașul Donauwörth, situat pe cursul superior al Dunării, în Bavaria. ÎPS Serafim a hirotonit, pe seama noii parohii cu hramurile  „Sfânta Treime” și „Sf. Teodora de la Sihla”, pe părintele Ioan-Cătălin Pintilie.

 

 Credincioșii români din Donauwörth au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim. În seara zilei de 7 octombrie, IPS Sa a săvârșit Taina Sf. Maslu, rostind la final un bogat cuvânt de învățătură. A urmat apoi o „Seară duhovnicească” în care Părintele Mitropolit a dat răspuns la diferitele întrebări adresate de credincioșii prezenți.

Sâmbătă, 8 octombrie, IPS Sa a săvârșit Sf. Liturghie în biserica „Sf. Treime” din Donauwörth, primită de la autoritățile orașului spre folosință, hirotonind întru preot pe diaconul Ioan-Cătălin Pintilie pe care l-a și instalat ca păstor al noii parohii cu hramurile  „Sfânta Treime” și „Sf. Teodora de la Sihla”. La slujbă au participat și PC Pr. Ciprian Suciu (Augsburg) și PC Pr. Mircea Neagu (Schwäbisch Gmünd)

În cuvântul de învățătură rostit la finalul slujbei, IPS Serafim le-a vorbit credincioșilor despre necesitatea înființării acestei noi parohii precum și de legătura strânsă pe care membrii parohiei trebuie să o aibă cu părintele lor duhovnicesc. De asemenea l-a îndemnat pe noul paroh să își continue activitatea misionară pe care a început-o în vremea cât a slujit ca diacon la Parohia de la Augsburg împreună cu Părintele Ciprian Suciu.

Agapa care a fost organizată în cinstea evenimentului i-a adus pe credincioșii prezenți mai aproape unul de altul, creându-se în astfel nucleul acestei noi parohii. Cei prezenți au fost încântați de dansurile populare performate de ansamblul „Hora” de la parohia Augsburg (coregraf: Lazăr Strimbei).

Date de contact ale noii biserici:

Parohia „Sf. Treime“, „Sf. Cuv. Teodora de la Sihla“ și „Sf. Mc. Afra”
Adresă: Kapelestr. 2, 86609 Donauwörth
Pr. Ioan Cătălin Pintilie
Mobil: {+49} (0) 151 / 636 718 96
E-mail: pintilie.ioan.catalin@gmail.com