O parte din lemnul Sfintei Cruci a fost venerată în catedrala greacă din Viena

 

Pr. Dr. Nicolae N. Dura, Viena

Ȋn zilele 1, 2 şi 3 aprilie a.c. – cu prilejul Duminicii Sfintei Cruci – o bucată din Sfânta Cruce pe care a fost răstignit Hristos, Mântuitorul nostru a fost adusă spre cinstire şi ȋnchinare ȋn Catedrala Sfânta Treime din Viena din Abaţia Heiligenkreuz. Vineri seara s-a săvârşit Acatistul Maicii Domnului, iar sâmbătă dimineaţa şi Duminică Sf. Liturghie.

 

Numeroşi credincioşi ortodocşi au participat la sfintele slujbe şi s-au ȋnchinat ȋn faţa acestei părţi din crucea Domnului. Cu bucurie duhovnicească am cântat şi-n graiul nostru românesc troparul Sfinte Cruci ȋn faţa acestui odor sfânt aşezat ȋn catedrala greacă.

Cea mai ȋnsemnată şi mai mare parte din lemnul Crucii pe care a fost răstignit Mântuitorul Hristos – păstrată ȋn nordul Munţilor Alpi – a fost adusă din Ierusalim şi apoi dăruită de către ȋmpăratul Leopold al V-lea ȋn anul 1182 Abaţiei din Heiligenkreuz. Lemnul acestei relicve din Sfânta Cruce are culoarea roşu ȋnchis ȋn forma unei cruci cu două braţe. Braţul vertical, format din cinci bucăţi, este de 23,5 cm. lungime, 1,7 cm lăţime şi 1,0 cm grosime. Braţele laterale au dimensiunile de 6,2 cm şi respectiv de 10,7 cm.

„Crucii Tale ne închinăm, Hristoase și Sfântă Învierea Ta o lăudăm și o mărim!”

 

 Relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena