Semnarea contractului de cumpărare a pământului pentru noua biserică românească în Viena

 Ziua de 14 Iunie este, pentru comunitatea ortodoxă românească vieneză, o zi de bucurie şi de împlinire, pentru că în această zi a fost semnat contractul de cumpărare a pământului pe care va fi ridicată a treia biserică românească în Viena. Este rodul a 4 ani de mari eforturi în vederea obținerii unei parcele de pământ, dar și a dreptului dat comunității ortodoxe românești de a ridica o biserică ortodoxă, în stilul ei caracteristic, în partea centrală a capitalei Austriei.

 Domnul Josef Klein, ăn austriac convertit la Ortodoxie și căsătorit cu o româncă activă în cadrul comunității românești vieneze, fost director în cadrul ÖBB (Căile ferate austriece) a comunicat, cu ani în urmă, părintelui Emanuel Nuțu că aceasta instituție întrepreinde reforma administrativă și pune la dispoziția Primăriei Capitalei o suprafață mare de teren, în sectorul 2, unde se afla vechea gara vieneză și s-a oferit să ajute Biserica românească în primii pași către achiziționarea unui teren. 

 Cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Serafim s-au început întâlnirile cu oficialitățile vieneze. În toate demersurile oficială, alături de părintele Nuțu au fost Dl. Arhit. Georg Baldass și D-na Arhit. Mihaela Ionescu, doi oameni foarte apropiați Bisericii, care au participat la toate întâlnirile și ședințele stabilite. De asemenea, la numeroase întâlniri din cursul celor 4 ani a participat și IPS Părinte Mitropolit Serafim, timp în care au fost depășite uneori momente dificile de justificări, explicații și nu în ultimul rând de misiune, pentru că de fiecare dată era necesară prezentarea  credinței, a tradiției liturgice, a arhitecturii bisericești proprii etc. 

  Dl. Karlheinz Hora, primarul sectorului 2 al Vienei la acea vreme, a fost foarte deschis acestui proiect, încântat fiind de arhitectura și pictura viitoarei Biserici. În aceeași măsură și înalții funcționari din cadrul Primăriei Generale au aprobat toate cerințele speciale necesare construirii unei biserici, astfel încât, la acest moment Biserica românească din Viena se află la momentul semnării contractului de cumpărare a 884 metri pătrați în apropierea binecunoscutului parc Prater, pentru un preț 103.000 €,  o sumă modică având în vedere zona centrală în care se situează. 

 Biserica românească din Viena își exprimă recunoștința autorităților orașului, precum și tuturor românilor care au ajutat și ajută mai departe, donând lunar jertfa lor în contul deschis pentru zidire, dar mai ales participând și prin rugăciune, pentru că de aproape 4 ani, Psaltirea este citită zilnic de 3 grupe de credincioși.

 În primăvara anului  2018 vor putea fi începute lucrările de zidire efectivă a Bisericii, într-un an care aminteşte de Marea Unire și  ne obligă „sa dăm mână cu mână toți cu inima romană” și să punem în centrul Vienei ce avem noi mai scump, Biserica, în care se reflectă toată bogăția noastră sufleteasca, frumusețile tradițiilor și sufletului românesc. 

 Biserica va fi pictată și în exterior, asemenea mănăstirilor ștefaniene, tocmai pentru a fi o chemare permanentă prin pictură la redescoperirea sensului divin al vieții, la căutarea iubirii dumnezeiești și nu în ultimul rând, un memento mori, pentru că vom așeza scena Judecății de Apoi acolo unde să fie bine văzută de către toți. 

Pr. Emanuel Nuțu