Slujbă arhierească şi oficializarea proiectului noii Biserici din Viena

Pr. Emanuel Nuţu, Viena

Duminică, 23 august, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioşilor ortodocşi români din Viena, săvârşind slujba Sfintei Liturghii în Biserica „Sf. Ap. Andrei” din Simmeringer Hauptstrassee, alături de Pr. paroh Nicolae Dura, Pr. Emanuel Nuţu şi Pr. Diac. Dumitru Dura.  La momentul cuvenit, Părintele Mitropolit a tâlcuit textul evanghelic în faţa celor câteva sute de credincioşi prezenţi, arătând cât de importantă este grija faţă de suflet, respectarea poruncilor dumnezeieşti şi căutarea Împărăţiei lui Dumnezeu. De asemenea, şi-a exprimat mulţumirea faţă de atmosfera deosebită din timpul Sfintei Liturghii, atmosfera creată de liniştea şi împreună rugăciunea credincioşilor, dar mai ales de frumuseţea cântării în armonie desăvârşită a corului.

La sfârşitul slujbei, a avut loc prezentarea proiectului şi a machetei noii biserici, care va fi construită într-un loc central al Vienei, prezentare primită cu multă bucurie de credincioşii prezenţi. ÎPS Sa a explicat necesitatea acestui proiect, numărul românilor din Viena fiind foarte mare şi în continuă creştere şi a îndemnat pe credincioşi să fie alături şi să susţină această iniţiativă de suflet, care are rolul de a chema spre Hristos pe toţi cei care încă nu L-au găsit şi de a ajuta pe cei care sunt departe de ţară şi de casă să se simtă îngrijiţi duhovniceşte. Nu în ultimul rând, această biserică, ce va fi pictată şi în exterior, vine ca o invitaţie spre descoperirea Sfintei Ortodoxii, a frumuseţii şi liniştii sufleteşti ce pot fi experimentate şi interiorizate prin intrarea şi închinarea într-o biserica ortodoxă. Ierarhul a subliniat şi buna colaborare cu autorităţile vieneze, care, la toate întâlnirile avute s-au arătat nu doar susţinători, dar şi încântaţi că o asemenea biserica va fi ridicată în oraşul pe care-l conduc. Astfel, a fost posibil ca într-un loc central al capitalei Austriei, comunitatea ortodoxă română să poată primi un teren pe care să-şi pună amprenta credinţei strămoşeşti.
Cât despre forma viitoarei biserici românești din Viena, arhitecţii Georg Baldass şi Mihaela Ionescu spuneau: „am fost confruntaţi cu întrebarea „cum ar trebui să arate o biserica ortodoxă românescă la Viena?“ Soţul meu, arhitectul Georg Baldass, împreună cu care fusesem în Bucureşti, la mănăstirile bucovinene, la biserici renumite din Oltenia, Maramureş şi Dobrogea, a trecut de îndată la treabă, realizând un fotomontaj cu cele mai frumoase biserici din fiecare regiune a României, documentând astfel marea lor diversitate. Am înţeles atunci că răspunsul îl vom găsi punând întrebarea „Ce ne uneşte pe toţi, cei care în diaspora ne-am adunat din toate colţurile ţării?” Mi-au venit de îndată în minte numele lui Mihai Eminescu şi al Voievodului Ştefan cel Mare şi Sfânt. Eminescu a văzut în credinţa ortodoxă leagănul neamului românesc, cea „care a stabilit şi a unificat limba noastră“(Opere, 1989, vol.X, p. 187). Despre Ştefan cel Mare ştim că a fost considerat chiar de papa Sixt IV „atlet al credinței creștine”, iar Nicolae Iorga scria „Într-însul găsise poporul românesc cea mai curată şi mai deplină icoană a sufletului său“ ( inscripţie pe statuia din Piaţă civică din Vaslui). De aici a ţâşnit izvorul. Forma desăvârşită a bisericilor ștefaniene nu este decât expresia materializată a cultului nostru ortodox şi de aceea, ca orice arhetip, rămâne mereu contemporană. Este o simplitate din care străluceşte smerenie, hotărâre şi demnitate, care ne întăreşte pe fiecare dintre noi în credinţă, care ne arată cel mai scurt drum către Domnul şi ne conferă siguranţa că accesul către El este direct. Nu ştiu dacă se cânta şi în acea vreme „Cămară Ta, Mântuitorul meu, o văd împodobită…“, dar acest dor trebuie să-l fi simţit şi Petru Rareş, când a purces la scrierea icoanelor pe pereţii exteriori ai acestor locaşuri. Iar Duhul Sfânt l-a povăţuit pe Mitropolitul Grigorie Roşca în compunerea programului iconografic. În faţa pericolului otoman iminent, ei  împreună au înţeles că numai dragostea frăţească îi poate sta împotrivă şi au reprezentat numai sfinţi canonizaţi în vremea Bisericii Una, după cum am aflat din lucrarea lui Sorin Dumitrescu „Chivotele lui Petru Rareş şi modelul lor ceresc“. Acestea toate ne-au călăuzit şi s-au concretizat în proiectul noii biserici, pe care nădăjduim, cu ajutorul Domnului, să o ridicăm în inima Vienei.”

Galerie foto: pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena