Parohia din Traunreut și-a sărbătorit sfinții ocrotitori

Duminică, 29 ianuarie 2017, Parohia „Sf. Trei Ierarhi, Vasile cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur” din localitatea Traunreut (Bavaria) păstorită de Preacucernicul Preot Constantin Reinhold Bartok şi-a sărbătorit hramul împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim.

 

 Sâmbătă seara, Ierarhul înconjurat de un sobor de preoţi a săvârşit Taina Sfântului Maslu şi a ţinut un cuvânt de învăţătură după care a urmat o „Seară duhovnicească”, răspunzând întrebărilor puse de credincioşi.

Duminică dimineaţa, după primirea Părintelui Mitropolit în noua capelă ridicată de comunitate, a urmat Sf. Liturghie. În cuvântul de învăţătură, Ierarhul a tâlcuit pericopa evanghelică despre femeia cananeeancă şi a subliniat importanţa credinţei şi a rugăciunii stăruitoare pentru împlinirea cererilor bune.

La sfârşitul slujbei, pentru activitatea pastoral-misionară şi pentru implicarea în construcţia capelei şi a noii biserici de lemn, care se va ridica în curând, PC Părinte Constantin R. Bartok a fost hirotesit întru iconom.

La sărbătoarea hramului Parohiei din Traunreut a fost prezentă şi Maica Stareţă Serafima de la Mânăstirea Mărcuş (jud. Covasna) cu Părintele duhovnic. Mânăstirea a fost înfiinţată în anul 1991, piatra fundamentală a bisericii fiind pusă de către Părintele Mitropolit Serafim (pe atunci episcop vicar al Arhiepiscopiei Sibiului). Mânăstirea adăposteşte Asociaţia de Binefacere „Sfânta Iustina” care se ocupă de creşterea a 20 de fetiţe orfane sau abandonate de părinţi. Bunii credincioşi prezenţi la slujbă s-au mobilizat şi au făcut o colectă pentru orfanele mânăstirii.

Toţi cei prezenţi la hramul parohiei au participat la agapa pregătită cu multă dragoste de către credincioasele parohiei.

Parohia din Traunreut a fost înfiinţată în anul 2009, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim, de către Părintele Constantin Bartok. În regiunea Traunreut se află un număr de cca. 3500 de români.