Parohia Ludwigshafen primește părticele din moaștele Sf. Ier. Pirmin

După multe decenii, racla cu moaștele  Sfântului Pirmin a fost redeschisă la 18 mai 2022. Episcopul romano-catolic din Speyer a întrebat, în spirit ecumenic, dacă eparhia de Innsbruck ar avea moaște ale Sfântului Pirmin pentru o parohie ortodoxă română din zona sa eparhială (Speyer). Relicvele sfântului se află în biserica iezuită din Innsbruck, iar părintele Christian Marte a organizat deschiderea chivotului.

Părintele Marte a invitat numeroase persoane la această sărbătoare deosebită, care s-au adunat acolo și prin rugăciunea Sfântului Pirmin:

 • Părintele Constantin Prihoancă, Parohia Ortodoxă Română „Sfânta Treime”, „Sfântul Arhanghel Rafael” și „Sfântul Pirmin, Ocrotitorul Palatinatului” din cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală și de Nord.
 • Herwig van Staa, fost guvernator al land-ului Tirol și președinte al Fundației memoriale provinciale.
 • Rudolf Millonig, care a executat racla mare în 1954.
 • Michaela Frick de la Oficiul Federal al Monumentelor din Tirol, care a cercetat și a publicat despre Sfântul Pirmin.
 • Michael Weiskopf, comisar al episcopului de Innsbruck pentru Sf. Moște.
 • Profesori ai Facultății de Teologie: decanul Wilhelm Guggenberger, Liborius Lumma, Matthias Moosbrugger
 • Nathalie Perpmer, în calitate de reprezentant al Bundesimmobiliengesellschaft, în calitate de proprietar al bisericii.

Și alte personalități importante din orașul Innsbruck și din provincia Tirol.

După rugăciune făcută de rectorul bisericii iezuite din Innsbruck părintele Bernhard Heindl, doamna  dr. Michaela Frick (din partea Oficiului Federal al Monumentelor) a făcut o introducere scurtă în viața Sfântului Pirmin și importanța lui pentru regiunea Tirol. Administratorul arhivelor colegiului iezuit,  Markus Pillat, a prezentat documentele ultimelor trei deschideri ale relicvariului din 1891, 1892 și 1920. Ulterior, comisarul Episcopului de Innsbruck pentru relicve, Mag. Michael Weiskopf, a prezentat procedura, necesitatea purtării măștilor și protocolul.

După ce s-a stabilit că cele 3 sigilii întacte de pe racla cu moaște purtau armele și inscripțiile Preasfințitului Paulus Rusch, aceasta a fost deschisă de părintele Heindln și părintele Weisekopf. Imediat ce evaluarea stării relicvelor a fost finalizată, au fost luate următoarele relicve:

 • pentru dieceza de Speyer o bucată de coastă
 • pentru parohia ortodoxă română „Sfânta Treime”, „Sfântul Arhanghel Rafael” și „Sfântul Pirmin, Ocrotitorul Palatinatului” din cadrul Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală și de Nord (KdöR): o bucată de craniu
 • pentru dieceza de Innsbruck: o bucată de coastă
 • o mică relicvă pentru parohia Sfântul Pirmin din Insbruch, unde parohia ortodoxă română din Innsbruck sărbătorește duminica.

După exragerea moaștelor, a urmat o rugăciune urmată de un cuvânt al părintelui Constantin Prihoancă. După discursul lui Herwig van Staa și binecuvântarea părintelui Heindl, participanții au semnat în lista de martori. Altarul de lemn cu relicvele Sfântului Pirmin a fost din nou  sigilat cu sigiliul episcopului de Innsbruck, Excelența Sa Hermann Glettler, și așezat la locul lui în Chivotul făcut de Prof. Millonig.

Acum, relicvele îndepărtate se află la Excelența Sa Hermann Glettler pentru pregătirea documentelor privind autenticitatea relicvelor și vor fi aduse ulterior la Trier de către rectorul colegiului iezuit din Innsbruck, părintele Christian Marte SJ.

Îndreptător credinței și chip blândeților, învățător înfrânării te-a arătat pe tine turmei tale adevărul lucrurilor. Pentru aceasta ai câștigat cu smerenia cele înalte, cu sărăcia cele bogate. Părinte Ierarhe Pirmin, roagă-L pe Hristos Dumnezeu să mântuiască sufletele noastre.

Pr. Dr. Constantin Prihoancă, Ludwigshafen

Foto credit: Jesuiten/Reinhold Sigl.