Sfințirea bisericii de lemn „Sf. Mc. Ștefan, Cassius și Florentius” din Bonn

Joi, 26 mai, biserica de lemn a Parohiei „Sf. Mc. Ștefan, Cassius și Florentius” din Bonn a fost sfințită de un sobor de trei ierarhi, înconjurați de numeroși preoți și credincioși ortodocși români de la diferite parohii, în prezența reprezentanților autorităților de stat și locale din România și Germania.

Biserica de lemn în stil maramureșean – primul lăcaș de cult propriu din landul Nordrhein-Westfalen, a fost sfințită la aproape șase ani de la punerea pietrei de temelie de către IPS Părinte Mitropolit Serafim împreună cu PS Părinte Episcop-vicar Sofian Braşoveanul și PS Bartholomaios de Arianz, Episcop vicar al Mitropoliei Ortodoxe Grecești a Germaniei, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, precum și de numeroși credincioși și oaspeți ecumenici.

Terenul pe care s-a construit biserica, situat în imediata vecinătate a albiei râului Rin, a fost primit de Mitropolie, în folosință gratuită pe o perioadă de 99 de ani, fiind acordat de Ministerul român al Afacerilor Externe în luna martie a anului 2016, în urma demersurilor începute de Pr. Sebastian Suciu, paroh până în anul 2014 și continuate de noul paroh, părintele Cătălin Preda. Piatra de temelie a noului lăcaș de cult a fost sfințită la 4 iulie în același an. Lucrările de construcție au fost supravegheate continuu de părintele paroh, cu implicarea membrilor  Consiliului Parohial, a numeroși credincioși din Bonn și împrejurimi și s-au desfășurat după planurile arhitectului Octavian Tobescu. Pe lângă biserica și iconostasul în stil maramureșean, spațiul de rugăciune mai cuprinde  o poartă maramureșeană și o căsuță de lemn (pangarul), construite de firma românească „Traditional Art Maramureș”. Lucrările în piatră au fost executate de meșterul Vasile Buliga, iar pictura interioară, de pictorii Gheorghe Voica și Octavian Ciocsan.

Deja în 3 octombrie 2018 Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a sfințit iconostasul noii biserici, dată de la care se săvârșesc slujbe în noul lăcaș situat în vecinătatea Consulatului României, însă venirea pandemiei a amânat sărbătoarea sfințirii depline a așezământului românesc.

Astfel, la 26 mai, dată la care creștinii apuseni sărbătoresc Înălțarea Domnului, a avut loc slujba de târnosire a bisericii de lemn. Alegerea acestei date a ținut cont de faptul că fiind zi nelucrătoare pe cuprinsul întregii Germanii, au putut participa la eveniment preoți și credincioși de la numeroase parohii românești atât din landul Nordrhein-Westfalen, cât și din alte regiuni, dar și din România și Italia.

După slujba sfințirii altarului și a picturii bisericii, ierarhii sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim împreună cu preoții și diaconii au săvârșit Sfânta Liturghie pe scena amenajată în curtea bisericii. După împărtășirea clericilor și a credincioșilor, IPS Serafim a ținut un cuvânt de învățătură la sfârșitul căruia a mulțumit tuturor celor care au ostenit la ridicarea noii biserici. În continuare, PS Sofian a dat citire actului oficial prin care părintelui paroh Cătălin Preda i s-a acordat, din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cea mai înaltă distincție bisericească pentru preoți, „Crucea Patriarhală”.

Ceremonia a continuat cu acordarea celei mai înalte distincții a Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, „Ordinul Sfinții Martiri Brâncoveni” D-lui Victor Opaschi, Ministru Secretar de Stat pentru Culte, „ca semn de cinstire și recunoștință pentru angajarea Excelenței Sale în promovarea valorilor creștine și a bunelor relații între cultele religioase din România și pentru sprijinirea Diasporei române”, precum și părintelui Hermann Bartsch de la Parohia catolică „Hl. Thomas Morus” pentru sprijinirea materială și logistică a parohiei românești din Bonn de-a lungul anilor de început ale acestei comunități ortodoxe.

Autoritățile locale din Bonn au fost reprezentate de doamna vice-primar Ursula Sautter, care a transmis mesajul de felicitare al doamnei primar Katja Dorner. Ca oaspeți de onoare, din partea Statului Român, pe lângă Dl. Ministru Victor Opaschi, secretar de stat, a mai fost de față și Doamna Mihaela Feher, Gerant interimar al Consulatului din Bonn.

Din partea Arhiepiscopiei Catolice din Köln a fost prezent Diac. Prof. Dr. Günter Riße, director al Diaconiei Arhiepiscopale Köln care a adus în dar o raclă cu o părticică din sfintele moaște ale Sfinților Mucenici Cassius și Florentius, ocrotitorii orașului Bonn și protectorii parohiei românești.

În încheierea ceremoniei, părintele paroh Cătălin Preda a mulțumit tuturor celor care s-au implicat în lucrările de construcție, dar și în organizarea sărbătorii de sfințire. La propunerea Sfinției Sale, 17 credincioși (mulți dintre aceștia membri ai Consiliului și Comitetul Parohial) au primit Gramata Mitropolitană de Binefăcători. Tot acum IPS Serafim a hirotesit pe PC Pr. Sebastian Suciu, primul paroh al Parohiei din Bonn, actualmente paroh al Parohiei „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din Ulm, întru iconom stavrofor.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă frățească organizată de membrii parohiei.