Parohia Münster trimite copii din Moldova în prima lor vacanță la mare

30 de copii din localitățile vasluiene Brăhășoaia și Călugăreni petrec în perioada 22-27 august o săptămână pe litoralul românesc. Ei sunt beneficiarii proiectului social „Vacanța la mare”, al Parohiei ”Sf. Ier. Spiridon” și „Sf. Mc. Petronilla” din Münster.

Părintele paroh Dimitrie Ursache a oferit detalii la Radio Trinitas despre această acțiune: „Este o bucurie pentru noi toți, cei de aici din Münster, că aflându-ne la 2000 de kilometri de țară, am putut să trimitem, cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, treizeci de copii din județul Vaslui, să vadă și ei pentru prima dată marea. Și desigur, pentru majoritatea lor, această ieșire este și prima lor vacanță. Această faptă bună s-a realizat prin jertfa credincioșilor din parohia Münster și prin jertfa părintelui Ciprian Teslariu, paroh în parohia Brăhășoaia, care i-a organizat împreună cu doamna preoteasă. Ei sunt acolo prezenți și îi ajută pe copii să se poată simți bine și ca întreaga tabără să se desfășoare așa cum trebuie. Mulțumim tuturor celor care ne-au ajutat și ne ajută în continuare în sprijinirea acestui proiect…”
A doua serie de copii vor pleca la mare între  29 august-2 septembrie. Este vorba despre 15 copii însoțiți de 6 adulți din Bălușești, cea mai mică parohie din protopopiatul Piatra Neamț, păstorită de Pr. Vasile-Valentin Timofte, cares-a implicat activ în organizarea grupului și pregătirea taberei.
În fiecare an, credincioșii stabiliți în orașul german îi sprijină pe cei mai nevoiași din județele sărace ale țării. Până acum, ei au cumpărat sau reconstruit 3 case pentru familii sărace și cu mulți copii din Neamț și Vaslui.