Șapte ani de slujire la Sankt Pölten

Prima duminică de după Adormirea Maicii Domnului (21 august a.c.) a fost consacrată în anul 2009 de către Sfântul Sinod al Bisericii noastre românilor care trăiesc peste hotare. În preajma acestei sărbători, Parohia „Sf. Martiri Brâncoveni” din Sankt Pölten, Austria, a sărbătorit șapte ani de existență.

Rezultatele recensământului recent efectuat în România atestă și ele creșterea numărului românilor trăitori în Diaspora. De pildă în Austria, conform datelor publicate de Institutul Național de Statistică în anul 2021, românii se plasau pe poziția a doua. Ca urmare și numărul parohiilor înființate în ultima vreme s-a multiplicat semnificativ. Dar  viața departe de ținuturile natale, de părinți sau alte rude, de colegi și de prieteni nu este tocmai ușoară, iar sentimentul singurătății și al înstrăinării marchează viața acestora cu urmări destul de greu de apreciat în momentul de față.

Aflați în această situație, unii dintre credincioșii români se apropie mai mult de Biserică decât ar fi făcut-o poate în țară, atât pentru nevoile spirituale, pentru alinarea dorului de țară, cât și pentru a se consulta unii cu alții cu privire la diferitele provocări (din domeniul muncii, din cel economic sau medical, etc.) inerente contextului diferit în care au ales să-și ducă traiul. Comunitatea parohială dezvoltă astfel și o dimensiune socială, fiind un liant între membrii mai vechi sau mai noi veniți din diferite regiuni ale României la intervale de timp diferite.

Viața comunității se dezvoltă în jurul slujbelor duminicale și din sărbători, de aceea orice comunitate devine eficace atunci când membrii ei caută cu dinadinsul să fie de față la programul regulat de rugăciune.

Parohia Ortodoxă Română ocrotită de Sfinții Martiri Brâncoveni din St. Pölten (Austria) a împlinit anul acesta șapte ani de existență. Astfel, s-au înălțat rugăciuni de mulțumire lui Dumnezeu în cadrul Sfintei Liturghii arhierești, săvârșită de PS Sofian Brașoveanul la 14 august, precum și în următoarele două zile de sărbătoare – Adormirea Maicii Domnului (15 august) și Sfinții Martiri Brâncoveni (16 august).

Pr. paroh Cătălin Florin Soare