Parohia românească din Leverkusen are o nouă biserică

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în seara de sâmbătă, 9 ianuarie 2015, la ceas de vecernie, în mijlocul românilor din Parohia „Sf. M. Mc. Ecaterina” din Leverkusen, alături de părintele paroh Adi Andrei Neștian, cu ocazia primirii unui nou loc de slujire, în biserica St. Aloysius, oferită de ordinariatul catolic al orașului.

 De un an și jumătate românii ortodocși din Leverkusen se adunau la Sfânta Liturghie și celelalte slujbe ale Bisericii în capela spitalului St. Remigius, oferită cu generozitate de catolicii din parohia omonimă din oraș. După ample lucrări de renovare ale mult mai spațioasei biserici St. Aloysius, ridicată în 1904 și slujind multă vreme pentru gimnaziul Aloysianum, acest locaș a fost oferit pentru slujire parohiei românești, la sfârșitul anului 2015.

Cu această ocazie, la invitația părintelui paroh Adi Neștian și al credincioșilor români din Leverkusen, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit în sâmbăta după Praznicul Bobotezei slujba vecerniei în mijlocul tinerei parohii. Alături de părintele paroh s-au aflat și PC Părinți Cătălin Preda (Bonn), Nicolae Abuziloaie (Duisburg), Arhid. Martin Lissmann (Köln) și Diac. Dumitru Dura, secretar eparhial, precum și numeroși credincioși și oaspeți din parohiile vecine.

La slujba vecerniei au fost prezenți și prelații romano-catolici Heinz-Peter Teller, domcapitular al orașului Leverkusen și Michael Ottersbach, parohul bisericii Sf. Aloysius, precum și dl. Rainer Schiefer, primarul sectorului II al orașului Leverkusen, care s-au bucurat de primirea călduroasă a comunității românești.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Serafim a mulțumit gazdelor care au oferit cu generozitate lăcașul de cult românilor ortodocși. Românii sunt un popor cu deschidere către dialog cu alte popoare, a afirmat ÎPS Sa, iar ceea ce unește pe creștinii  din Răsărit și Apus este dragostea. Dincolo de civilizația supusă tehnicii și evoluției moderne, credința creștină devine cu adevărat vie atunci când trece dincolo de rațiune și ajunge la inimă. Iar roadele unei credințe din inimă sunt faptele bune. În dragoste sunt uniți toți oamenii, care își îndeplinesc astfel menirea pentru care au fost creați de Dumnezeu. Cuvintelor de mulțumire le-au răspuns autoritățile locale precum și prelatul domcapitular, care s-au arătat impresionați de primirea călduroasă și s-au bucurat de prezența românească în Leverkusen și în mijlocul creștinilor din acest oraș al Westfaliei.

După slujba vecerniei, toți cei prezenți au participat la agapa frățească, organizată de parohie.

Parohia „Sf. M. Mc. Ecaterina” are ca al doilea ocrotitor pe Sf. Ier. Remigius de Reims, sărbătorit 13 ianuarie 533, un sfânt foarte iubit în Leverkusen. Ca urmare a creșterii numărului de români în acest important oraș al landului Renania de Nord-Westfalia, noua comunitate a fost înființată pe 1 iunie 2014, fiind păstorită de atunci de părintele Adi Andrei Neștian. La sfârșitul anului 2014 orașul număra 170.000 locuitori, cu o prezență românească de peste 1000 de persoane în localitate și suburbii.