Preoți români din Germania au primit distincții de ctitor de la Mitropolitul Petru al Basarabiei

Sâmbătă, 2 septembrie, biserica „Buna Vestire”, „Sfântul Ierarh Vasile cel Mare” și „Sfântul Cuvios Gherasim din Kefalonia” din localitatea Sculeni, raionul Ungheni, Republica Moldova, a fost sfințită de către Înaltpreasfințitul Părinte Petru, Mitropolitul Basarabiei, alături de un sobor de preoți și diaconi.

La slujbă au participat credincioși de pe ambele maluri ale Prutului veniți să se bucure de momentul rar în care toți se pot închina la nou-sfințitul altar, preoți ai Mitropoliei Basarabiei și Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, reprezentanți ai autorităților locale și, bineînțeles, numeroși localnici. La invitația Înaltpreasfințitului Petru și a părintelui Gabriel Gherasă, consilier mitropolitan în cadrul sectorului de resort „Patrimoniu și construcții bisericești” și paroh la Sculeni, printre slujitori s-a numărat și părintele Dimitrie Ursache, coordonator al Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului și paroh al comunității ortodoxe românești din Münster.

Într-o ceremonie religioasă solemnă, Înaltpreasfinția Sa a înconjurat biserica, binecuvântând zidurile acesteia cu Sfântul și Marele Mir și stropindu-le cu apă sfințită, în semnul Sfintei Cruci.  După slujba de sfințire a urmat slujba Sfintei Liturghii, oficiată în noua biserică parohială. Răspunsurile de la strană au fost date de Corala „Gavriil Musicescu”al Mitropoliei Basarabiei. Cuvântul de învățătură a fost rostit de părintele Marian Timofte, vicar administrativ al arhiepiscopia Iașilor, care a vorbit despre însemnătatea Sfintei Mese:

De ce Sfânta Masă din Sfântul Altar este mai presus decât cortul legii și decât templul? Pentru că aici nu sunt jertfiți țapi, boi, berbeci și turturele, ci pe Sfânta Masă se jertfește Mântuitorul nostru Iisus Hristos, Cel care a venit să răscumpere întreg neamul omenesc. Din sângele curs din coasta Mântuitorului și din rănile provocate la răstignirea pe Cinstita și de Viață făcătoarea Cruce, din același sânge ne împărtășim și noi cu Trupul și Sângele Domnului spre iertarea păcatelor și viața veșnică. Acesta este, drept-măritori creștini, un prim gând pe care mi-am dorit să-l pun la sufletul dumneavoastră și mai am încă un gând să spun, pentru că nu doresc să lungesc cuvântul, și anume că venim în sfânta biserică cu gândul și însoțiți de rugăciune la Dumnezeu pentru ca Dumnezeu să ne împlinească cererile pe care noi le înălțăm în rugăciunile noastre. Uneori, simțim că Dumnezeu a împlinit sau a răspuns rugăciunilor noastre, iar alteori simțim că nu s-a întâmplat nimic. Să știți că este foarte important și într-o foarte mare măsură ține de starea noastră sufletească, cu care venim la biserică, și de credința care ne însoțește.

La finalul slujbei, în semn de apreciere pentru efortul ridicării sfântului locaș și pentru activitatea sa pastorală, părintele paroh Gabriel Andrei Gherasă a primit din partea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Ordinul „Sfântul Ioan Gură de Aur”.

Mitropolitul Petru a răsplătit pe toți cei ce au ajutat la zidirea bisericii din Sculeni cu ordine și distincții de vrednicie. Printre aceștia s-au numărat și câțiva preoți români din Germania, care alături de credincioșii din parohiile lor, au organizat colecte pentru construcția noii biserici în primăvara anului 2023, când părintele Gabriel Gherasă a adus spre închinare o părticică din Moaștele Sfântului Ierarh Dionisie, Episcopul Cetății Albe-Ismail, unul dintre cei mai recent canonizați sfinți ai Bisericii Ortodoxe Române. Astfel, PC Pr. Dimitrie Ursache (Parohia „Sf. Ier. Spiridon” Münster), PC Pr. Mircea Deac (Parohia „Sf. Ap. Bartolomeu” – Frankfurt am Main), Protos. Ioan Popoiu (Parohia „Sf. Ier. Vasile” – Nürnberg II Langwasser) au fost distinși cu Ordinul „Sf. Ștefan cel Mare” – Grad I, iar PC Pr. Mircea Moldovan (Parohia „Sf. Împărați” – Trier), PC Pr. Ștefan Baleca (Parohia „Botezul Domnului” – Koblenz), PC Pr. Nicolae-Sorin Abuziloaie (Parohia „Sf. Ier. Nicolae” – Duisburg), PC Pr. Ispas Ruja (Parohia „Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou” – Dortmund), PC Pr. Iosif-Cristian Rădulescu (Parohia „Sf. Treime” – Düsseldorf), PC Pr. Gabriel Vasile Săcrieriu (Parohia „Sf. Cuv. Parascheva” – Recklinghausen), PC Pr. Cornel Panait (Parohia „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul – Borken) și PC Pr. George Ghilaciu (Parohia „Buna Vestire” – Kleve) au fost distinși cu Ordinul „Sf. Ștefan cel Mare” – Grad III. Aceste distincții vor ajunge la destinatari chiar în preajma prăznuirii Sfântului Ierarh Dionisie al Cetății Albe-Ismail (17 septembrie).

Informații și fotografii preluate de pe www.doxologia.ro