Participanți din Germania și Austria la Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din toată lumea, Sibiu, 6-9 septembrie 2018

În perioada 6-9 septembrie, la Sibiu a avut loc cea de-a cincea ediție a Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși (ITO), având ca participanți mai mult de 3000 de tineri veniți din toată țara, precum și din Grecia, Cipru, Bulgaria, Serbia, Republica Moldova, Statele Unite ale Americii, Italia, Spania, Portugalia, Turcia, Franța și mai multe state africane. De asemenea, un grup de tineri din Germania şi Austria, membri ai asociaţiei ATORG, însoţiţi de părinţii Athanasie Ulea şi Chiril Socaciu au participat la această sărbătoare a Ortodoxiei.

Întâlnirea a debutat în seara zilei de joi, 6 septembrie, în Piața Mare a orașului, unde gazdele, alături de oaspeți de seamă, i-au primit și i-au încurajat pe inimoșii participanți. A avut loc slujba de Te-Deum, oficiată de PS Andrei, episcopul Covasnei și Harghitei, în prezența PF Patriarh Daniel, a IPS Mitropolit Laurențiu, precum și a altor ierarhi din țară și străinătate.  Tinerii au fost salutați de Părintele Patriarh, Mitropolitul Laurențiu și de celelalte oficialități prezente. Atmosfera de sărbătoare a continuat cu un spectacol deschis de grupul vocal „Anatoly” din Brașov, care au interpretat mai multe pricesne. Alături de ei, pe scenă, au urcat și alți interpreți cunoscuți care au adus o notă în plus spectacolului tinereții și al bucuriei.

https://www.youtube.com/watch?v=DS6nyNqcPKU</span>

În prima parte a zilei de vineri, 7 septembrie, tinerii au putut participa la atelierele pregătite de organizatori. Voluntarii prezenți i-au provocat pe tineri la discuții pe 4 teme mari: Nevoia mea de Biserică-între reflex și realitate SAU Nevoia mea de Biserică-tânărul și dimensiunea spirituală; Updatarea/Actualizarea Bisericii: Biserica 4.0 SAU Biserica în era tehnologiei: Biserica 4.0; Nevoia de dezvoltare personală: Poate fi Biblia manual de dezvoltare personală? SAU Nevoia de autodezvoltare personală: Poate fi Biblia manual de dezvoltare personală? (manual de zbor); Biserica-validarea fericirii/mântuirii.

La orele amiezii, grupurile de tineri au vizitat centrul orașului cu principalele obiective turistice (muzee și biserici).

Sala „Transilvania” din Sibiu a găzduit de la ora 17.00 Conferința Unitate. Credință. Neam. De 100 de ori România susținută de Excelența Sa dl. Emil Hurezeanu, ambasadorul României în Germania și moderată de Părintele Constantin Necula. În prelegerea sa, ambasadorul Emil Hurezeanu a vorbit tinerilor despre rădăcinile fiecărui neam, datoria de a ne cunoaște și prețui trecutul și despre modelele oferite de înaintași, precum Sfântul Ierarh Andrei Șaguna, care a transformat Sibiul și Transilvania dintr-o zonă de la marginea Imperiului austro-ungar într-un puternic centru de cultură și spiritualitate românească. Părintele Necula a subliniat datoria de a ne aminti de jertfa înaintașilor, relatând participanților câteva episoade din timpul Primului Război Mondial consemnate în diferite scrieri memorialistice.

https://www.youtube.com/watch?v=truGJrERm-0</span>

Un moment deosebit a constituit Procesiunea Unității, un marș care i-a antrenat pe participanți într-un pelerinaj pe străzile orașului, plecând de la Sala Transilvania spre Piața Mare. Convoiul tinerilor a fost deschis de fanfara Academiei Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu, urmată de drapelele naționale purtate de reprezentanții fiecărei delegații, precum și de drapelele eparhiilor de unde proveneau tinerii. Entuziasmul i-a cuprins și pe locuitorii orașului, care se opreau și îi salutau pe participanți.

https://www.youtube.com/watch?v=SPNIH7GDPEQ</span>

În fața Catedralei Mitropolitane tinerii au făcut un scurt popas de rugăciune, întâmpinați fiind de Mitropolitului Laurențiu care a rostit o rugăciune de binecuvântare și mulțumire și le-a adresat un cuvânt. „Voi aveți cea mai mare îndreptățire de a spune nu răului. Atenție, deci, pe drumul pe care mergeți, înțelegeți ceea ce vă spun părinții și țineți legătura cu ei pentru că veți deveni și voi părinți. În drumul acesta aveți un temei puternic în iubirea față de Dumnezeu, iubirea față de Biserica în care v-ați născut, ați crescut și în care sperați să rămâneți până la sfârșitul vieții împreună cu Hristos. Hristos este în mijlocul nostru!”, a spus ierarhul.

Programul zilei s-a încheiat cu un spectacol folcloric susținut de Ansamblul „Cindrelul – Junii Sibiului”, tinerii animând din nou centrul istoric al orașului prin dans și voie bună.

Cea de-a treia zi a ITO i-a reunit pe tineri în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, participând la Sf. Liturghie oficiată pe scena de pe lac. Sf. Liturghie a fost oficiată de IPS Laurențiu înconjurat de soborul ierarhilor, reprezentanți ai celorlalte Biserici Ortodoxe surori, preoți și diaconi.

La finalul Sf. Liturghii, ierarhii prezenți și reprezentanții delegațiilor au transmis tinerilor mesajele întâistătătorilor Bisericilor Ortodoxe surori. Mulți dintre tinerii prezenți s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Mântuitorului Iisus Hristos și au intonat imnul ITO 2018.

https://www.youtube.com/watch?v=-m3UBSX3LTw</span>

Tinerii au putut gusta dintr-un bulz uriaș care s-a întins pe câțiva zeci de metri, precum și din tocana pregătită de bucătari iscusiți după o rețetă tradițională din zona Sibiului.

După masa de prânz, tinerii au fost împărțiți pe grupe de lucru și au avut posibilitatea să învețe meșteșuguri tradiționale vechi, să viziteze casele, gospodăriile și bisericile din Muzeul în aer liber care se întinde pe o suprafață de peste 100 de hectare.

Ziua s-a încheiat cu un concert de muzică ușoară susținut de Andra și trupa Compact B în Piața Mare din Sibiu.

Ceremonia de încheiere a celei de a cincea ediții ITO a avut loc în Catedrala Mitropolitană din Sibiu, unde tinerii au participat la Sf. Liturghie oficiată de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

Mitropolitul Laurențiu i-a îndemnat pe tineri să-și păstreze credința și curăția sufletească, iar bucuria trăită la Sibiu să o împărtășească tuturor.

https://www.youtube.com/watch?v=IzA8OkJPKhI</span>

Câțiva tineri au dat citire unui document care a sintetizat concluziile exprimate în cadrul discuțiilor de la atelierele organizate, apoi delegația Arhiepiscopiei Craiovei a primit torța ITO și le-a adresat tinerilor invitația de a participa în 2019 la Întâlnirea Tinerilor care va avea loc în cetatea Băniei.

 

Ierom. Chiril Socaciu