Participare românească la un eveniment multicultural din Bayreuth

La 23 septembrie, la Bayreuth a avut loc evenimentul Zamm Kumm Doch 2022 dedicat diversității culturale. Comunitatea românească din oraș a fost reprezentată de membri ai Asociației Germano-Române „Vatra” și credincioși ai nou-înființatei Parohii „Nașterea Maicii Domnului” din orașul lui Wagner.

În cadrul festivalului au fost prezentate diferite momente artistice și de folclor din diferite părți ale lumii (Ucraina, Turcia, Eritreea, România, comunitatea germanilor repatriați – „Aussiedler”).

Fiecare comunitate participantă a pregătit bucate tradiționale specifice culturii din care face parte.

Cântecul popular, dorul de țară dar și dragostea față de Dumnezeu au adunat mulți români, alături de alte naţionalități, la frumosul eveniment.

Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Maicii Domnului” din Bayreuth a fost înființată în primăvara anului 2021, când ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit întru preot pe părintele Radu Tăut. Credincioșii ortodocși români din această parte a  se întâlnesc duminical la Sfânta Liturghie în biserica închiriată de la comunitatea parohială catolică „Sf. Treime” din comuna limitrofă Bindlach (Föhrenweg 5, 95463 Bindlach, Landkreis Bayreuth)