Hramul Catedralei din Nürnberg

Duminică 28 octombrie ÎPS Serafim împreună cu slujitorii catedralei Mitropolitane, oaspeţi de la Mănăstirile Cernica şi Pângăraţi şi numeroşi credincioşi din capitala Franconiei au sărbătorit pe ocrotitorul românilor ortodocşi din Nürnberg – Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir. În cadrul slujbei arhiereşti au avut loc şi două hirotonii pe seama Centrului eparhial.

Duminică dimineața, după citirea Acatistului, Mitropolitul Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie împreună cu părintele paroh Teofil Herineanu şi un sobor de preoţi şi diaconi, răspunsurile liturgice fiind date de corul „Sf. Martiri Brâncoveni” al catedralei, dirijat de dr. Claudiu Pătrașcu.

În cadrul Sfintei Liturghii a avut loc hirotoniile întru preot a ierodiaconului Arsenie Bejan şi întru diacon a teologului Liviu-Paul Ghioc, pe seama Catedralei Mitropolitane.

În predica sa, ÎPS Serafim a vorbit despre însemnătatea pe care o are o comunitate parohială în creşterea duhovnicească a fiecărui credincios. Parohia este „familia mai mare” în care învăţăm împreună să mergem pe calea mântuirii, sprijinindu-ne unii pe alţii în dificultăţile vieţii de zi cu zi. Deseori se poate întâmpla ca unii credincioşi să nu cunoască lângă cine se roagă în timpul slujbei sau, chiar mai mult de atât, să nu mai frecventeze slujbele din cauza neînţelegerilor cu alte persoane, ceea ce denotă lipsa credinţei şi neîmplinirea poruncii Domnului Hristos de a iubi nu numai pe cei apropiaţi, ci chiar şi pe vrăjmaşi.

La încheierea sfintei slujbe, Mitropolitul Serafim a salutat prezenţa unei delegaţii de ieromonahi de la mănăstirea Cernica, în frunte cu părintele stareţ Maxim Bădoiu, sosiţi pentru a participa la hirotonia părintelui ieromonah Arsenie, fiu duhovnicesc al vechii mănăstiri din apropierea Bucureştului. Părintele stareţ a explicat credincioşilor rolul mănăstirii Cernica în viaţa bisericească a românilor, în special prin vieţuirea în această lavră a Sfântului Calinic, mai întâi ca stareţ la Cernica şi apoi ca episcop al Râmnicului. Sfântul Calinic a impulsionat viaţa duhovnicească din Muntenia, dar a fost implicat activ şi în cele ce au dus la unirea, în 1959, a Ţării Româneşti cu Moldova. Părticele din Sfintele sale Moaşte vor fi primite – cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel – de Catedrala din Nürnberg.

Mulţumind Mitropolitului Serafim pentru încrederea acordată şi părintelui stareţ pentru dragostea de a parcurge mii de kilometri şi a participa la sărbătoare, părintele Arsenie – ieromonahul nou hirotonit – s-a referit la rolul său ca ieromonah slujitor la Centrul Eparhial, acela de a fi în slujba tuturor celor care îi vor cere în orice moment sprijinul duhovnicesc.

Sărbătoarea a continuat cu agapa organizată de membrii parohiei în sala multifuncțională ale Centrului eparhial.

În mod tradițional, Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir este sărbătorit la Nürnberg atât în ziua rânduită sa de prăznuire, 26 octombrie, cât și în cea mai apropiată duminică, pentru ca toți cei care muncesc în timpul săptămânii să se poată bucura de hramul parohiei, participând împreună la Sfânta Liturghie și la agapa frățească.

Parohia din Nürnberg a fost înfiinţată în 1976, fiind una dintre cele mai vechi comunităţi româneşti din centrul Europei.