Pomenire la statuia poetului Mihai Eminescu din Viena

Duminică 15 ianuarie a.c, după săvârşirea Sf. Liturghii, la împlinirea a 173 de ani de la naşterea poetului nostru naţional Mihai Eminescu s-a organizat o pomenire cu depuneri de coroane şi flori la statuia, ce străjuieşte de 10 ani pe piaţeta din faţa bisericii noastre vieneze. Slujba a fost săvârşită de preoţii: Nicolae Dura şi Ioan Cristian Popa.
Au participat şi au depus coroane şi flori: D-na Andrea Amza-Andras, Ministru-consilier şi prim-colaborator al Ambasadei Române; D-na Mihaela Mocanu, Ambasador a Republicii Moldova, în Austria; Dl. parlamentar Dr Harald Troch – Preşedintele grupului de prietenie Româno-austriac; D-na Mariana Stoian, Ministru-consilier (Consulul României la Viena); Dl. Roman Ciumac, Consulul Republicii Moldova la Viena; Dl. Ştefan Claudiu Marin, Director adjunct al Institutului Cultural Român din Viena; D-na Laura HANT, Preşedinta Asdociaţiei Mihai Eminescu din Viena, reprezentanţi ai partidului SOS, D-na Mihaela Periade, enoriaşi şi prieteni ai Bisericii „Sf. Ap. Andrei” din cartierul vienez Simmering.
După pomenire cei prezenţi au revenit în incinta bisericii, unde au continuat dialogul în memoria şi pomenirea lui Eminescu.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena