Pomenire pentru soldații români din Austria

În preajma sărbătorii Moșilor de Toamnă și a Zilei Armatei Române, joi, 22 octombrie în apropierea Vienei PC Pr. Nicolae Dura (Vicar pentru Austria) a săvârșit cu anticipație slujbe de pomenire, la două cimitire unde se odihnesc şi soldaţi români căzuţi pe câmpul de luptă în Austria: la Bruckneudorf, unde sunt înmormântaţi 100 de soldaţi români din Primul Război Mondial şi la Sommerein, unde sunt înmormântaţi 252 de soldaţi români din al Doilea Război Mondial.

Referindu-se la acest eveniment, părintele Dura notează pe pagina de Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena: „Anotimpul de toamnă ne aminteşte şi de „marea trecere“ (Lucian Blaga) a naturii, dar şi a noastră ca oameni. Creştinul nu trăieşte nici în trecut şi nici în viitor, el trăieşte numai în prezent. Trecutul nu-l apasă, iar viitorul nu-l înfricoşează (P. Nicolae Steinhardt). Creştinul trăieşte în perspectiva veşniciei şi cu nădejdea tare în mila şi ajutorul lui Dumnezeu. Potrivit credinţei şi tradiţiei noastre sfinte trăim în comuniune cu cei plecaţi la cer. Ne rugăm pentru ei şi îi cinstim prin pomenirea lor la morminte”.
 
Au fost depuse coroane de flori din partea Ambasadei României la Viena şi din partea Asociaţiei Crucea Neagră Austriacă. Delegaţia română a fost condusă de Excelenţa Sa Bogdan Mazuru, Ambasadorul României în Austria. Au participat ataşatul militar Dl. Colonel Ing. Iulian Soare, delegaţi ai Crucii Negre, primarul Gerhard Dreiszker din Bruckneudorf împreună cu consilieri locali şi primarul Karl Zwierschitz din Sommerein.