Pomenirea soldaților români la 104 ani de la încheierea Primului Război Mondial

Cu prilejul Zilei Armistițiului şi Veteranilor de război, care marchează sfârșitul Primului Război Mondial, și a finalizării lucrărilor de reamenajare a cimitirului militar românesc din Zwentendorf (Austria Inferioară), la 11 noiembrie a.c., Ministerul federal de Interne austriac, împreună cu Ambasada României la Viena şi Biroul Atașatului Apărării au organizat o ceremonie militară şi religioasă de comemorare a militarilor români căzuți în timpul Primului Război Mondial și înmormântați în acest cimitir.

La monumentul dedicat eroilor români au depus coroane de flori ambasadorul Emil Hurezeanu, împreună cu atașatul apărării adjunct, locotenent colonel Georgian Nedelcu, șeful departamentului de istorie din cadrul Ministerului federal de Interne, Stephan Mlczoch, colonelul Michael Lippert, șeful de stat major al Comandamentului Militar din Austria Inferioară, Dr. Reinhard Wildling, președintele Crucii Negre Austriece (organizație dedicată îngrijirii mormintelor de război) și primarul localității Zwentendorf, dna Marion Török.
Serviciul religios de pomenire a eroilor români şi de sfinţire a crucilor restaurate în Cimitirul din Zwentendorf, pentru cei 155 de soldați români înmormântați aici, a fost oficiat de preoții ortodocși: Nicolae Dura şi Emanuel Nuțu. A participat şi preotul catolic Kazimierz Sanocki, din Zwentendorf.
La ceremonii au luat parte reprezentanți ai ministerelor austriece ale apărării și de interne, autorități regionale din Austria Inferioară și locale din Tulln şi Zwentendorf și membri ai parohiilor ortodoxe românești din Krems şi St. Poelten.
Știre preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena
Photo credits: (c) Jürgen Makowecz