Radio Trinitas difuzează interviuri cu români de succes din Germania și Austria

În perioada octombrie-noiembrie 2022, Radio Trinitas implementează proiectul „Suntem români! Afirmarea românilor dincolo de granițe”, finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. Proiectul se derulează în parteneriat cu Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord.

Radio Trinitas va realiza și difuza interviuri cu români care au o carieră de succes în Germania și Austria sau, dimpotrivă, au renunțat la formarea lor profesională. De asemenea, va realiza două campanii media pentru susținerea integrării, afirmării și aprecierii românilor care trăiesc, studiază și muncesc în cele două țări.
Prin acest proiect, Radio Trinitas va promova imaginea pozitivă a românilor care au reușit să se afirme în plan profesional și va evidenția dificultățile în găsirea unui loc de muncă în acord cu pregătirea profesională.