Premieri la Gala „100 pentru Centenar” și întâlnirea medicilor români, la Berlin

Marți și miercuri, 30 și 31 octombrie, la Ambasada României de la Berlin au avut loc două evenimente importante pentru românii din Germania: Gala „100 pentru Centenar”, respectiv întâlnirea medicilor din nordul Germaniei. La aceste evenimente au participat Mitropolitul Serafim, dl. Ambasador Emil Hurezeanu și doamna Natalia Intotero, ministru al românilor de pretutindeni, precum și alte oficialități române.

Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a luat parte marți, 30.10.2018 la Gala „100 pentru Centenar” organizată de Excelența Sa, Ambasadorul României în Germania, Domnul Emil Hurezeanu, Ambasada României din Berlin și Ministerul pentru Românii de Pretutindeni. Cu această ocazie ÎPS Serafim, alături de alte zece personalități românești din Germania, a primit Premiul Galei „100 pentru Centenar”, în semn de apreciere pentru contribuţia la promovarea valorilor şi identităţii româneşti. Premiul a fost înmânat de Ministrul pentru românii de pretutindeni, doamna Natalia Intotero. În cadrul aceleiaşi ceremonii Părintelui Protosinghel Clement Lodroman, i-a fost acordată Diploma de Excelență din partea Ambasadei, pentru activitatea depusa în slujba comunității româneşti din Berlin.
Miercuri, 31.10.2018, a avut loc întâlnirea medicilor români din nordul Germaniei în cadrul „Clubului Academic Român” la Ambasada României din Berlin, cu participarea Mitropolitului Serafim, a d-lui Ambasador Emil Hurezeanu și a doamnei ministru Natalia Intotero, care a declarat: „Medicii români și personalul medical român din Germania, care zi de zi salvează vieți și își dedică energia, timpul și resursele în beneficiul oamenilor sunt un model pentru noi toți. Ministerul nostru susține și încurajează dezvoltarea rețelelor profesionale, de aceea ne bucurăm să vedem coeziunea și dorința de implicare a românilor din Germania și sperăm ca astfel de inițiative să fie preluate de cât mai mulți dintre românii noștri oriunde se află și de cât mai multe asociații.” (cf. mprp.gov.ro)
Această întâlnire reprezintă al doilea congres profilat pe anumite categorii profesionale, în cadrul inițiativei „Clubul Academic Român” după întâlnirea organizată de către Mitropolie și Ambasada Germaniei, la Centrul Mitropolitan din Nürnberg, pentru medicii și specialiștii în domeniul IT din sudul Germaniei (22 septembrie).

Foto: Ioan Costina/Parohia „Sf. Arhangheli” din Berlin