Prima Sfântă Liturghie în limba română, la Dachau

Protopopiatul Bavariei a organizat în Duminica a 18-a după Rusalii (25 septembrie 2022), prima Sfântă Liturghie în Dachau. Aceasta a fost săvârșită, din încredințarea IPS Părinte Mitropolit Serafim, de pr. prot. dr. Alexandru Nan împreună cu diaconii Marius-Petrică Ciorbea și Nicolae Canciu în biserica „Gnadenkirche” din orașul bavarez. Răspunsurile la slujbă au fost date de corul „Armonia” al Parohiei „Nașterea Domnului” din München. La slujbă au participat credincioși din Dachau, Karlsfeld și din München.

Faptul că numărul românilor care se stabilesc în țări occidentale este mereu în continuă creștere nu mai este o noutate pentru nimeni, acest fenomen fiind întâlnit chiar și-n timpul pandemiei. 

În acest context, dorința permanentă a Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă, este aceea de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei și-n celelalte țări care se află sub jurisdicția Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Europa Centrală și de Nord. Această preocupare este exprimată de către Înaltpreasfințitul Serafim la fiecare întâlnire cu preoții, la nivel protopopial sau eparhial. Prin urmare, protopopii celor șase protopopiate din Germania și vicarul din Austria sunt împuterniciți să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii.

Prin bunăvoința reprezentanților Parohiei evanghelice din Dachau, în urma mai multor întâlniri și demersuri, pr. prot. dr. Alexandru Nan a reușit să obțină biserica evanghelică „Gnadenkirche” din această localitate, fiind săvârșite până acum mai multe vecernii ortodoxe în această biserică.

Duminică, 25 septembrie 2022, pr. Alexandru Nan a săvârșit prima Sf. Liturghie în biserica mai sus amintită, împreună cu diaconii Marius Petrică Ciorbea și Nicolae Canciu. La această primă Sf. Liturghie, oficiată în limba română în localitatea Dachau, au participat în jur de 50-60 de credincioși, adulți și copii, veniți din Dachau, Karsfeld și din München.  

La momentul potrivit din cadrul Sf. Liturghii, părintele Alexandru Nan le-a vorbit celor prezenți pe marginea pericopei evanghelice, subliniind faptul că într-o lume marcată de ateism, dar mai ales de indiferentism, nu doar clericii, ci toți credincioșii, în baza preoției generale primite la Sf. Botez, sunt chemați să dea mărturie despre viața în și cu Hristos.

La sfârșitul slujbei, pr. prot. Alexandru Nan i-a înștiințat pe cei prezenți că în urma demersurilor făcute și după dezbaterea în Permanența Consiliului Eparhial, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a aprobat înființarea unei noi parohii pentru localitatea Dachau cu hramurile „Acoperământul Maicii Domnului” și “Sf. Alto”, sfânt ortodox din primul mileniu creștin, care s-a nevoit și a făcut misiune în zona Dachau, în secolul al 8-lea.

Sâmbătă, 1 octombrie 2022, în cadrul Sf. Liturghii pe care o va oficia în cea mai veche parohie din München, Mitropolitul Serafim îl va hirotoni întru preot pe diaconul Nicolae Canciu, în vederea numirii ca preot paroh pentru parohia în formare de la Dachau.

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan