Slujbe arhierești la Tübingen și Reutlingen

În 24-25 septembrie, Preasfințitul Părinte Episcop Sofian Brașoveanul s-a aflat, la invitaţia părintelui protopop Dr. Nicolae Gilla, în mijlocul credincioşilor din parohia Tübingen-Reutlingen, cu prilejul serbării celui de-al doilea hram al acesteia, Sf. Cuvios Siluan Atonitul.

 

Sâmbătă, împreună un sobor mai numeros de preoţi, PS Sofian a slujit Sf. Liturghie la Tübingen. La finalul acesteia, din încredinţarea ÎPS Mitropolit Serafim, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Germaniei, Austriei și Luxemburgului l-a hirotesit pe părintele paroh Nicolae Gilla iconom stavrofor, ca un semn de preţuire a activităţii pastoral-duhovniceşti şi administrative pe care o desfăşoară. După amiază, sub genericul „Cu Sf. Siluan pe cale”, Preasfințitul Sofian a întreținut un dialog duhovnicesc împreună cu clerul şi credincioşii prezenţi, căutând răspunsuri în viaţa şi învăţătura Sfântului Siluan la întrebările şi frământările fiecăruia.

Duminică, 25 septembrie, Ierarhul a săvârşit Sf. Liturghie la Reutlingen, aceasta fiind prima slujbă arhierească, care are loc la doi ani şi jumătate de când părintele Nicolae slujeşte regulat în această comunitate (biserica evanghelică „Christuskirche”, Lohmühlestr. 30).

Într-un mesaj publicat pe pagina personală de Facebook, Preasfinția Sa notează:

„M-am bucurat mult să găsesc o parohie îngrijită, cu oameni care participă activ la viaţa Bisericii, care se spovedesc şi împărtăşesc regulat, o parohie în care se desfăşoară multe activităţi cu caracter duvovnicesc-cultural, pentru care îi felicit din inimă atât pe părintele Nicolae şi pe preoteasa Adina, care îl secondează cu talent şi dăruire, cât şi pe părintele hirotonit în urmă cu doi ani Ionuţ Olariu şi pe preoteasa Raluca, dar şi pe credincioşii care se implică cu jertfelnicie în viaţa parohiei. Cu implicarea tuturor, actualmente slujbele se pot ţine cu regularitate în ambele oraşe în care este prezentă parohia.Dumnezeu, şi pentru rugăciunile Sfântului Siluan, să trimită duhul iubirii, al păcii şi al smereniei peste toţi aceşti oameni care se străduiesc pe calea urcuşului duhovnicesc”.

Parohia „Sf. M. Mc. Gheorghe” din Tübingen a fost fondată în anul 1996, slujbele având loc, începând din 2011, în vechea capelă catolică a garnizoanei franceze. Actualul preot paroh, părintele dr. Nicolae Gilla slujește în binecunoscutul oraș universitar din 2008, de atunci slujbele săvârșindu-se săptămânal. Din același an parohia este membră a consiliului de lucru al Bisericilor locale (Arbeitsgemeinschaft Christlicher Kirchen – ACK Tübingen), iar de câțiva ani parohia a primit un al doilea ocrotitor, Sfântul Siluan Athonitul. Din 2020 s-a înființat, pentru credincioșii români din orașul învecinat Reutlingen, o filie în care au loc periodic Sf. Liturghie și alte slujbe.