Primavara la Salzburg, semn de speranță

 

În prag de primăvară, spre sfârșitul lunii februarie și la început de martie,  Biserica și comunitatea românească din Salzburg au avut parte de momente protocolare, didactice, pastorale și ecumenice, demne de menționat și pregătitoare pentru perioada pascală.

 

  • În data de 24 februarie 2022, ambasadorul României la Viena, domnul Emil Hurezeanu, a efectuat o vizită de lucru la Salzburg. S-a întâlnit cu Prefectul Landului, Dl. Wilfired Haslauer, cu Primarul orașului, Dl. Harald Preuner, cu Președintele Camerei de Comerț, Dl. Manfred Rosenstatter și a vizitat viitorul sediu al Consulatului General. În convorbirile diplomatice și protocolare s-a subliniat de ambele părți și prezența activă a comunității românești în viața societății ecumenice locale. Excelența Sa, Domnul Ambasador, însoțit de Dr. Friedmann Bachleitner – Hofmann, Consulul onorific al României în orașul lui Mozart, au adus mare onoare comunității românești, vizitând biserica de lemn. Preotul Paroh Dr. Dumitru Viezuianu a prezentat un istoric al locașului de cult și al comunității,  a subliniat bunele relații intercofesionale locale și  marele sprijin acordat la construcția bisericii de către autoritățile bisericești și civile din Salzburg. Icoana Sfintei Alexandra, pictată în 1965, cu mâna proprie, de Prințesa Ileana a României (Maica Alexandra), și metaniile, aflate în patrimoniul parohiei, au impresionat oaspeții. Convorbirile au continuat în Centrul Cultural și Ecumenic al parohiei, unde oaspeții au vizionat expoziția de fotografii cu etapele de construcție a bisericii și imagini de la sfințirea locașului de cult de către Patriarhul Daniel al României, însoțit de Ierarhul locului, IPSPărinte Mitropolit Serafim, de IPS Mitropolit Laurențiu al Ardealului, IPS Mitropolit Nifon al Târgoviștei, Exarh Patriarhal, Episcopul Macarie al Europei de Nord, Episcopul-Vicar Sofian Brașoveanul, în prezența a trei Ierarhi, oaspeți ecumenici, în data de 13. iunie 2009.
  • Sâmbătă 26 februarie, la ora 19:00, împreună cu Arhiepiscopul romano-catolic al Salzburgului, Dr. Franz Lackner, reprezentanții comunităților creștine din Salzburg, au rostit în Catedrala orașului rugăciune pentru pace în Ucraina, toți fiind solidari cu poporul ucrainean și cu mulțimea de cetățeni ai acestei țări, din Salzburg și alte orașe.  Luminile speranței au umplut Catedrala, însoțite de lacrimile de durere și tristețe pentru cei dragi. 
  • Pe 4 martie, cu aprobarea direcției liceelor și în colaborare cu departamentul ecumenic al Arhiepiscopiei Romano–catolice, Preotul paroh a predat orele de religie într-un cadru special, ca proiect creativ – didactic pentru tineri cu tema“Speranța în viitor“, într-o sala pusă la dispoziție de Universitate,  elevii pictand icoana Sf. Prooroc Ieremia. Icoanele au fost sfințite și elevii le-au așezat acasă în camera lor de studiu. Din partea comunității, a participat la Ziua de rugăciune mondială a femeilor doamna Flora Ennsberger, purtând frumosul costum popular. 
  • Sărbătoarea Mărțișorului, Ziua Mamei. Duminică 6 martie, după Sfânta Liturghie, s-a citit Pastorala Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, cuvânt de mult folos duhovnicesc,  îndemn la post, însoțit de fapta bună, rugăciune pentru pace în lume și ajutorarea poporului ucrainean, ceea ce vom face în Duminicile următoare.  Mamele au primit mărțișoarele tradiționale și flori, în semn de aleasă prețuire pentru jertfa lor, iar copiii le-au pictat și le-au dăruit imagini cu mesaje de iubire și mulțumire. Doamna Delia Beldean Miut a recitat poezia „Mama“ de Vasile Militaru, care a impresionat și a lăsat să cadă lacrimi pe obrazul mamelor emoționate. S-a oficiat apoi Taina Sf. Maslu.
  • Luni 7 martie, două clase de la liceul „Christian Doppler“, însoțite de Prof. Christina Schönmayr și Johannes Famler au vizitat biserica de lemn. Preotul a primit oaspeții în sunet de toacă, iar cei mai curajoși elevi au bătut toaca, fiind aplaudați de colegi. Esmeralda Șerban, elevă eminentă a acestei școli, a relatat despre legătura de suflet, a ei și a părinților, cu biserica în care a fost botezată și-n  care a crescut. Ca model de rugăciune a rostit  în limba germană Rugăciunea Postului Mare, a Sf. Efrem Sirul. La dorința celor prezenți, preotul a intonat două cântări psaltice, pe care profesorii și elevii le-au simțit „liniștitoare“. 

Preot dr. Dumitru Viezuianu