Recunoștință și apreciere pentru îngrijirea mormintelor de război

Miercuri, 1 februarie, Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul a primit, la Așezământul  Bisericesc Românesc din München, vizita domnului Jörg Raab, director general al Asociaţiei pentru îngrijirea mormintelor de război din Bavaria (Volksbund Kriegsgräberfürsorge e.V, Landesverband Bayern).

Vizita Domniei Sale la Așezământul Românesc a fost ocazionată de înmânarea de către Preasfințitul Sofian, în semn de recunoştinţă şi preţuire din partea Părintelui Patriarh Daniel, a Diplomei comemorative a Anului 2021, an în care s-a avut în atenţie specială, la nivelul întregii Patriarhii Române, comemorarea celor adormiți în Domnul precum și accentuarea valorii liturgice şi culturale a cimitirelor.

Între anii 2018-2021, dl. Jörg Raab și reprezentanții Asociației germane pentru îngrijirea mormintelor de război au ajutat Centrul Mitropolitan cu identificarea mai multor cimitire militare în care sunt înhumați ostaşi sau prizonieri de război, care şi-au sfârşit destinul pământesc pe teritoriul Germaniei, în lagărele de prizonieri, în timpul celor două războaie mondiale. Pe baza acestor date, coroborate cu cele existente pe site-ul Oficiului Național Român pentru cultul Eroilor, în anul 2021 ieromonahii Ioan Popoiu și Athanasie Ulea au întreprins două călătorii de documentare și comemorare, prima în Polonia, iar a doua în Austria, Slovenia, Ungaria și Slovacia. În final, a fost realizată o hartă interactivă cu localizarea a peste 200 de cimitire din țările Europei Centrale unde sunt înhumați soldații români, în unele cazuri fiind disponibile mai multe date despre aceștia.

Astăzi se cunosc numele şi locul înmormântării a aproape 1.000 de soldaţi sau prizonieri de război români înmormântaţi în Germania și a multor altora, în special din țările pe teritoriul cărora au avut loc bătălii în timpul Primului Război Mondial.

Pe pagina sa Facebook, Preasfințitul Părinte Sofian conchide: „Acest ajutor în a descoperi numele şi locul compatrioţilor noştri înmormântaţi în Germania are o mare însemnătate pentru noi, deoarece astfel putem să organizăm cinstirea şi cultul eroilor noştri aşa cum se cuvine”.

Pe lângă această diplomă, la sfârșitul anului 2021 Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a emis 23 de diplome în memoria soldaților români înmormântați în cimitirele militare din Austria, Slovenia, Germania și Polonia, ele fiind înmânate cu diferite ocazii de către preoții parohi români reprezentanților asociațiilor locale de îngrijirea mormintelor, sau după caz, conducerii unor cimitire civile sau militare.

Știre și imagini preluate de pe pagina personală Facebook a Preasfințitului Părinte Episcop Sofian