„Relocarea familiilor și gestionarea emoțiilor” – conferință în Parohia Sf. Ștefan cel Mare din Viena

Tema atât de actuală, propusă de dna. Prof. Dr. Cristina Benga, care include experiența tuturor celor trăitori departe de locul natal, a suscitat un interes deosebit din partea credincioșilor Parohiei Sf. Ștefan cel Mare din Viena.
Astfel, sâmbătă după amiază, timp de două ore, Sala Parohială a Bisericii a primit pe cei dornici să înțeleagă felul în care pot să gestioneze mai bine emoțiile apărute în urma relocării. Bine ancorată în Sf. Scriptură, prezentarea temei, înmănuncheată și cu un sensibil dialog cu cei prezenți, a venit să încurajeze și să îndemne la o reflexie mai profundă asupra tainei care se ascunde în fiecare pas al vieții noastre, astfel încât, o plecare poate deveni o chemare prin care poți fi alesul Domnului spre împlinirea unei lucrări înalte.
Dna. Prof. Cristina Benga a invitat pe cei prezenți la un dialog, ce s-a dovedit a fi deschis, cald și aducător de lămuriri la întrebările frământătoare, referitoare la tema relocării și a gestionării emoțiilor provocate de aceasta.
Ziua de duminică ne-a oferit prilejul rugăciunii comune în taina Sf. Liturghii, în cadrul căreia Pr. Prof. Dr. Daniel Benga a rostit cuvântul de învățătură referitor la pilda nunții fiului de împărat (https://youtu.be/bVLh_eOPqJg), vorbind și despre folosul participării creștinului la Taina Liturghiei.
Atmosfera de bucurie și împlinire prin ascultarea cuvintelor înțelepte ale părintelui a continuat și în Sala Parohială. Numeroși credincioși au rămas în continuarea Liturghiei, într-un dialog cu cei doi oaspeți ai comunității.
Mulțumim Pr. Prof. Daniel Benga și Dnei. Prof. Cristina Benga pentru cinstea de a-i avea ca oaspeți, prin binecuvântarea Părintelui nostru Mitropolit Serafim, și pentru înțeleptele învățături dăruite din inimă sinceră, o încununare a experienței de ani în misiunea prin cuvântul împărtășit spre zidire sufletească.
Text preluat de pe pagina de Facebook a Parohiei