Slujbă arhierească la Erlangen

Duminică 21 ianuarie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Sf. Liturghie arhierească în Parohia „Sf. Apostoli Petru și Pavel” din Erlangen. Ierarhul a slujit împreună cu cei doi preoți ai comunității: părintele protos. Chiril Socaciu și părintele ierom. Nikolaus Klein.

În predica sa, Părintele Mitropolit a explicat pericopa evanghelică a duminicii (Luca 19, 1-10), evidențiind lucrarea sfințitoare a Mântuitorului Iisus Hristos în viața vameșului Zaheu. Înaltpreasfinția Sa a pus la inima credincioșilor îndemnul de a-l lua pe Zaheu ca exemplu de îndreptare și de eliberare din robia păcatului. Trezirea conștiinței și îmbrățișarea unei vieții virtuoase este necesară fiecăruia pentru câștigarea mântuirii, a mai spus ierarhul.
De asemenea, IPS Serafim a încurajat corul parohiei condus de către dl. ing. Călin Valentin Hoffmann care înfrumusețează slujbele săvârșite la Erlangen și care crează o atmosferă prielnică de rugăciune.
La finalul slujbei, ierarhul i-a binecuvântat pe toți cei prezenți, iar pr. Chiril Socaciu a mulțumit pentru vizita făcută.