A apărut numărul 23 al revistei „Deisis”

 

 

A apărut numărul 23/2015 „Deisis”, revistă de cultură şi spiritualitate a Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală şi de Nord. Deoarece în Patriarhia Română anul 2015 este anul omagial al misiunii parohiei şi mănăstirii azi şi anul comemorativ al Sfântului Ioan Gură de Aur şi al marilor păstori de suflete din eparhii, articolele revistei au în vedere tema propovăduirii Evangheliei în condiţiile noastre concrete. Revista cuprinde contribuţii semnate de mai mulţi preoţi şi teologi din Mitropolia noastră. Interviul Deisis a fost acordat cu bunăvoinţă de Preasfinţitul Părinte Episcop Sofian Braşoveanul.

 

 Numărul 23/2015 al revistei are 122 pagini, cuprinzând:

  • Pastorale la Învierea Domnului şi Naşterea Domnului, semnate de ierarhii Mitropoliei;
  • Articole referitoare la actualitatea misiunii parohiale în diaspora, semnate de Dr. Radu Preda (Cluj), Pr. Drd. Cătălin Soare (St. Poelten) şi Pr. Dr. Nicolae Gilla (Tuebingen)
  • Interviul „Deisis”, cu PS Episcop Sofian
  • Articole referitoare la evenimente importante ale Mitropoliei, semnate de Prot. Alexandru Nan (Muenchen), Pr. Dr. Ovidiu Ioan (Kassel), Ierod. Ioan Popoiu (Nuernberg), Prot. Ştefan Anghel (Offenbach)

Articolele revistei sunt concepute cu text paralel român-german. „Deisis” poate fi procurată atât de la Capela Sf. Siluan a Centrului Bisericesc Român Ortodox din München, precum şi prin mandat poştal. Mai multe detalii găsiţi pe pagina de publicaţii a CBROM. Preț: 8 €