Rugăciune euharistică și prelegere interdisciplinară la St. Pölten

În Duminica a 7-a după Paști, a Părinților de la Sinodul I Ecumenic, parohia ocrotită de Sfinții Brâncoveni și de Sfântul Ipolit Romanul l-a avut ca invitat pe teologul Mircea Gheorghe Abrudan, cercetător la Institutul de Istorie „George Barițiu“ al Academiei Române din Cluj-Napoca și doctor al Facultății de Teologie Ortodoxă și al Facultății de Istorie din cadrul Universității Babeș-Bolyai. Acesta a revenit în mijlocul credincioșilor din St. Pölten pentru a doua oară, după o primă vizită desfășurată în anul 2017. Dr. Mircea Gheorghe Abrudan a înfrumusețat slujba duminicală dintre cele două Praznice Împărătești, al Înălțării Domnului și al Rusaliilor, printr-o interpretare deosebită a cântărilor Sfintei Liturghii, apoi a ținut cuvântul de învățătură cu titlul ”Puterea credinței. Modelul Brâncovenilor”. În prelegerea sa au fost dezvoltate trei idei esențiale:

  1. Rugăciunea arhierească a lui Iisus pentru Sine, pentru ucenici și pentru Biserică, ca dovadă a iubirii dumnezeiești, care face posibilă depășirea suferințelor și a limitelor existențiale.
  2. Păzirea unității dreptei-credințe, definită la Sinodul I ecumenic (anul viitor se vor împlini 1700 de ani), în contextul multicultural și plurireligios din Diaspora.
  3. Mărturia lui Iisus Hristos cel Înviat în viața membrilor Bisericii. Exemplul Sfinților Martiri Brâncoveni (Constantin Voievod dimpreună cu fii săi Constantin, Ștefan, Radu, Matei și cu sfetnicul Ianache, prăznuiți la 16 august) și al numeroșilor mărturisitori din temnițele comuniste.

În încheierea cuvântului său, domnul profesor a apreciat prezența numeroasă a copiilor la Sfânta Liturghie, accentuând necesitatea cunoașterii credinței ortodoxe, cultivării limbii materne și cercetării istoriei românilor.

După Sfânta Liturghie comunitatea a organizat o agapă în curtea bisericii, minunat moment de bucurie și comuniune.

Pr. Cătălin Florin Soare