Sărbătoarea Zilei Copiilor, la Salzburg

Duminică 4 iunie 2017, în Parohia Ortodoxă Română din Salzburg a avut  a loc sărbătoarea Zilei Copiilor. Evenimentul cultural-spiritual, intrat în tradiţia comunităţii este aşteptat cu bucurie de copii şi de adulţi. Copiii, asistaţi de părinţi şi de coordonatorii programului s-au pregătit cu multe săptămâni înainte, au exersat la instrumente, şi-au probat costumele populare şi opincuţele, au scris poezii şi urări dedicate părinţilor, cadrelor didactice şi prietenilor.

 Programul Zilei a început la ora 10,00 cu oficierea Sfintei Liturghii, când copiii alături de părinţi au cântat la slujbă, au ministrat, au citit Apostolul şi alte rugăciuni liturgice, au rostit împreună Tatăl Nostru – în limbile română şi germană, au primit Sfânta Împărtăşanie.

După Agapa oferită în „Grădina Florilor“, a urmat – în Sala Centrului Cultural şi Ecumenic – programul special pregătit de copii. Sub genericul „Tinere talente“ copiii au interpretat instrumental şi vocal melodii folclorice şi clasice, repertoriul cuprinzând şi creaţii ale marelui compozitor Wolfgang Amadeus Mozart. Au recitat  poezii, au interpretat cântece dedicate părinţilor. Pentru destindere au  adăugat momentele vesele presărate cu umor. Formaţia „Hora bucuriei“ a prezentat dansuri populare, în care micii dansatori îmbrăcaţi în costumele populare din toate zonele României au adus bucurie celor prezenţi.

A urmat prezentarea frumoaselor costume populare din diferite părţi ale ţării. La ora 12,30, iluzionistul Hans Liedl a prezentat un spectacol inedit, cu participarea activă a copiilor. Din program a făcut parte şi Tombolă gratuită,  plină de surprize.

În încheiere au fost prezentate „Power Point“ imagini, în care Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim vizitează şi ajută copiii săraci din Moldova. În semn de solidaritate, copiii din Salzburg au contribuit din „Taschengeld“ cu o suma ce va fi transmisă în contul special deschis în acest scop de Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord.

Poetul Prof. Sterian Dumitru Vicol, preşedinte al Societăţii Scriitorilor „Costache Negri“ Galaţi şi membru al Uniunii Scriitorilor din România, a lansat la Salzburg volumul de poezii „Memoria lui Femios“ şi a scris – inspirat de copii în biserica din Salzburg – o poezie dedicată mamelor şi copiilor lumii pe care o redăm în premieră mai jos, cu aprobarea autorului. Copiii au fost atât de încântaţi de sărbătoare, încât şi-au propus „s-o sărbătorim mai des“.             

 

 Preot Prof. Dr. Dumitru Viezuianu

 

Copilul când plânge

 Se dedică mamelor și copiilor lumii

 Copilul când plânge nu plânge
El Domnului se roagă mai întâi,
Chiar dacă lacrima-i de sânge,
Cade pe mâna mamei, căpătâi.

 Printre arbori, CASA DOMNULUI se vede,
Ca o lumină împletind cărări,
Numai cel ce crede în parinți, mai crede,
In cuvântul sfânt cel din chemari.

 Copilul când plânge nu plânge
El rugăciunea își zice fără cuvânt
O-înalță ca un ram ce nu se frânge
Rodind altarul cerului de pe pământ.

 Și plânsul copilului dinspre părinți
Leagănă ramul tânăr de stejar
Pentru tot neamul lui și pentru sfinți
Plânsu-i cuvântul nespus, ca un dar.

 Copilul când plânge nu plânge
El viața o-ncepe c-o ruga mai întâi
Că ramul cel tânăr nu se frânge
Ci-nalță neamul cu care-o să rămâi!

Sterian Dumitru Vicol /Salzburg 2017