Sărbătoarea Bobotezei și a Sf. Ioan Botezătorul la Catedrala din Nürnberg

Praznicul Botezului Domnului Iisus Hristos,în care se sărbătorește și „Teofania” sau „Dumnezeiasca Arătare”, a fost întâmpinat cu multă bucurie şi de către românii ortodocşi din Nürnberg și împrejurimi. În popor sărbătoarea este denumită şi Boboteaza. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârşit Sfânta Liturghie şi a predicat în Catedrala Mitropolitană din Nürnberg, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa unei mulţimi de credincioşi.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinţia Sa a explicat importanța teologică a momentului Botezului Domnului, așa cum se relatează în Evanghelia sărbătorii (Matei 3, 13-17) şi despre ispitirea Domnului în pustia Carantaniei. La momentul potrivit, a hirotonit întru diacon, pe seama Parohiei „Toți Sfinții” din Köln, pe tânărul teolog Ștefan Irineu Ungureanu. Mulți credincioși s-au împărtășit cu Sfintele Taine. După rugăciunea amvonului, s-a ieşit în procesiune la Crucea din curtea Mitropoliei unde s-a săvârşit Agheasma Mare cu care au fost stropiţi credincioşii. Fiindcă pe 7 ianuarie reîncepe școala în Bavaria, ÎPS Sa a rostit o rugăciune specială pentru elevi, urându-le mult succes la învățătură.

A doua zi, de sărbătoarea Soborului Sfântului Ioan Botezătorul, Ierarhul a săvârșit Liturghia arhierească tot la Nürnberg, alături de părinții slujitori ai Catedralei Mitropolitane și a hirotonit întru diacon pe teologul Teodor Cristian Ștefan, pe seama viitoarei parohii care se va întemeia pentru credincioșii români din Trostberg și districtele bavareze Altötting și Rottal-Inn.
Agheasma Mare este luată de credincioşi de la biserici şi ţinută la loc de cinste în case. Creştinii ortodocşi gustă pe nemâncate din Agheasma Mare timp de opt zile, de la Ajunul Bobotezei (5 ianuarie), până la 14 ianuarie – odovania praznicului.