Sărbătoarea Învierii Domnului la Catedrala mitropolitană din Nürnberg

 

Sărbătoarea Învierii Domnului a adus, ca în fiecare an, mii de români împreună la Catedrala mitropolitană ”Sf. M. Mc. Dimitrie” din Nürnberg. Curtea catedralei a devenit neîncăpătoare la slujba Învierii, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu slujitorii de la Nürnberg.

Alături de credincioși ortodocși români s-au aflat la marea sărbătoare și germani ortodocși, dar și catolici și evanghelici, prieteni și sprijinitori importanți ai Mitropoliei de-a lungul existenței sale de 22 de ani (Pastorul Dr. Jürgen Henkel, fost director al Institutului Ecumenic din Sibiu și Dr. h. c. Herrmann Schoenauer, rector emerit al Diaconiei de la Neuendettelsau, unde studiază și lucrează în domeniul asistenței sociale numeroși români).

Împărțirea Sfintei Lumini a început din biserică, procesiunea continuându-se tradițional, înconjurându-se biserica pe străzile orașului.

Pe soleea amenajată în fața troiței din curtea Centrului Mitropolitan, slujba a continuat cu Canonul Învierii, la sfârșitul căruia ÎPS Serafim a ținut un cuvânt de învățătură, în care a adus speranță credincioșilor prezenți, fiindcă deși viața fiecăruia e plină de necazuri și ispite, acestea pot fi depășite prin credința în Înviere, prin ancorarea în credință și stăruința în rugăciune.  Învierea lui Hristos ne înciază pe fiecare din noi, dacă credem cu adevărat și stăruim în comuniunea creștină în  Biserică, acolo unde nimeni nu e singur. Înaltpreasfințitul a îndemnat pe cei de față să participe  în toate duminicile la Sfânta Liturghie, fiindcă în fiecare duminică prăznuim Învierea și luăm Sf. Împărtășanie, pentru a ne întoarce acasă întăriți. Înaltpreasfinția Sa a îndemnat la dragostea unul pentru altul, aceasta fiind porunca lui Hristos, dar și modul prin care creștinii se identifică în lume. Iubirea unii pentru alții trebuie să fie o iubire concretă, cu fapte, prin ajutorarea semenilor și în special a celor rămași acasă, în țară, în lipsuri și nevoi. Păstrarea identității de creștini și ortodocși și români, departe de hotarele țării, este modul în care ne putem salva de pierderea în grijile lumii.

După binecuvântarea Paștilor și a coșurilor cu bucate, cei de departe au participat la Sf. Liturghie în catedrală.

Reportaj Trinitas TV:

https://www.youtube.com/watch?v=z6nyk4TER0A</span>