Sfânta Liturghie pentru elevii ortodocşi din Viena

Pr. Emanuel Nuțu, Viena

A doua zi de sărbătoare a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos a fost prilej de bucurie si comuniune duhovnicească pentru elevii ortodocşi din Viena, care au avut posibilitatea de a participa la Sf. Liturghie oficiată în mod deosebit pentru ei în Biserica greacă „Sf. M. Mc. Gheorghe” din sectorul 1 al Vienei.

Susţinuţi de directorii şcolilor în care învaţă şi însoţiţi de profesorii lor de religie, câteva sute de elevi au venit în Biserica greacă Sf. M. Mc. Gheorghe din sectorul 1 al Vienei, participând cu multă răbdare şi luare aminte la slujba Sf. Liturghii oficiată de către Înalt Preasfinţitul Arsenie, Mitropolitul grec al Austriei, înconjurat de un sobor de preoţi. Printre aceşti copii s-au numărat şi elevi de naţionalitate română, astfel încât, troparul Învierii a răsunat şi în limba noastră sfântă, ei cântând împreună cu Pr. Emanuel Nuţu, care a fost prezent din partea Bisericii Orodoxe Române şi însoţit de 50 de elevi.

Elevii au primit îndemnul părintelui Mitropolit, care este şi conducătorul Inspectoratului de religie ortodoxă în Austria, de a păstra în suflet dreapta credinţă, de a o mărturisi fără ezitare şi de a se bucura că fac parte din Biserica Ortodoxă. După Sf. Liturghie a fost organizată o masă de prânz, dând astfel elevilor posibilitatea de a se cunoaşte mai bine, de a comunica şi lega prietenii.

Întrucât vacanţa de Paşte este în funcţie de data Paştelui în Biserica romano-catolică, elevii ortodocşi primesc din partea Ministerului Învăţământului ca zile libere de la şcoală: Vinerea Mare, Lunea Paştelui şi Crăciunul (cei care sărbătoresc după calendarul iulian), acest lucru arătând respectul şi preţuirea de care se bucura Biserica Ortodoxă în această ţară majoritar catolică.

În Austria, învăţământul religios ortodox este susţinut de către Stat, ora de religie ortodoxă este predată în şcoli ca orice altă materie de învăţământ, elevii având posibilitatea de a o alege ca probă la examenul de bacalaureat.

 Știre preluată de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena