Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii și hirotonie de preot la Nürnberg

În vinerea după Sfintele Paști, Biserica Ortodoxă prăznuiește Izvorul Tămăduirii, o sărbătoare a Maicii Domnului, care ajută pe cei aflați în necazuri și în cadrul căreia are loc, după Sfânta Liturghie, slujba de sfințire a apei. De această sărbătoare, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie la catedrala din Nürnberg, unde a hirotonit întru preot pe arhidiaconul Chiril Socaciu.

 Această sărbătoare pascală a avut o importanță deosebită pentru credincioșii români de la Nürnberg, care s-au bucurat de hirotonia întru ieromonah a arhidiaconului Chiril Socaciu, monah originar din mănăstirea Dejani (jud. Brașov), licențiat și absolvent de master al Facultății de Teologie Ortodoxă „Sf. Andrei Șaguna” din Sibiu și, de un an, secretar II al Mitropoliei. La sfânta Liturghie arhierească, săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim au slujit PC Pr. Dr. Nicolae Chifăr, decanul Facultății de Teologie din Sibiu, care a ținut un cuvânt de învățătură despre însemnătatea sărbătorii, P.Cuv. Ierom. Athanasie Ulea (Chemnitz) și toți slujitorii de la Centrul Eparhial.

După Sfânta Liturghie, ÎPS Serafim, slujitorii și credincioșii prezenți au continuat slujba în curtea bisericii, unde a avut loc tradiționala sfințire a apei. În cuvântul de încheiere, Mitropolitul Serafim a vorbit despre însemnătatea cântării „Ziua învierii”, în care suntem îndemnați ca pentru bucuria Sfintelor Paști să iertăm tuturor toate și să începem o viață nouă. La finalul slujbei, cei prezenți au primit binecuvântarea prin stropirea cu aghiasmă de către noul preot.

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, prăznuită în vinerea Săptămânii Luminate, a început să fie celebrată de creștinii ortodocși în primul mileniu creștin, în amintirea mai multor minuni săvârșite la un izvor aflat în Constantinopol în momentul în care diferite persoane s-au rugat Maicii Domnului să le vină în ajutor. Prima dintre aceste minuni a avut loc la începutul secolului al V-lea, la rugăciunile viitorului împărat bizantin Leon cel Mare. Izvorul din Constantinopol este până azi un loc de pelerinaj.