Sărbătoarea Nașterii Domnului la Nürnberg

Zilele de sărbătorire a Nașterii Domului au fost prilej de bucurie duhovnicească și delectare spirituală, deopotrivă pentru viețuitorii de la Centrul Mitropolitan și pentru credincioșii Parohiei românești din Nürnberg. Cântările bisericești ale Praznicului și colindele tradiționale au veselit pe toți credincioșii, aducându-i mai aproape de ieslea din Betleem.

 

Sărbătoarea Crăciunului a fost pregustată în bucuria pregătirii, la slujbele speciale din preajma acestui praznic, la repetițiile de colinde, împodobirea bradului, gătitul bucateor, în osârdia tuturor de a întâmpina pe Domnului curați în casele sufletelor și în casele obștești. În Ajunul Nașterii Domnului, după slujba Ceasurilor Împărătești și Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare, credincioșii au așteptat începutul Praznicului participând la slujba Pavecerniței Mari și audiind concertul de colinde al corului „Sf. Martiri Brâncoveni” al Catedralei. Repertoriul bogat, alcătuit din colinde tradiționale, armonizări noi ale unor colinde străvechi și cântări bizantine la Nașterea Domnului i-au purtat pe cei prezenți alături de Magi, păstori și îngeri în peștera de la Betleem, devenit palat al mântuirii. Seara a continuat cu tradiționalul colindat.

În prima zi a Crăciunului, credincioșii români prezenți la Sfânta Liturghie au făcut Catedrala mitropolitană neîncăpătoare. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a ținut un cuvânt de învățătură în care a lăudat credința simplă, a omului smerit, care îl primește pe Hristos într-o inimă curată și care trebuie să caracterizeze pe fiecare creștin. La momentul împărtășirii credincioșilor, corul „Sf. Martiri Brâncoveni” a repetat o parte din concertul din Ajun, pentru ca apoi, la sfârșitul Sfintei Liturghii, toți cei prezenți să se bucure de programul de colinde al grupei de copii, pregătite de domnul Zoltan Gaspar si de doamna Doina Filippi, urmat de un program scurt de colinde al aceluiași cor al catedralei.

Praznicul Nașterii Domnului a continuat cu cea de-a doua zi de sărbătoare, dedicată Soborului Maicii Domnului. La Sfânta Liturghie, PC Părinte paroh Teofil Herineanu a dat citire pastoralei de Crăciun a ierarhului, intitulată „Iisus Hristos – Calea, Adevărul și Viața”, aceasta fiind o mulțumire adresată lui Dumnezeu pentru dărnicia arătată clerului și credincioșilor Mitropoliei în ultimul an. Textul acestei pastorale îl puteți citi aici.