Crăciunul în parohia „Nașterea Domnului” din München

 Manifestări organizate cu ocazia hramului parohiei „Nașterea Domnului” din München

An de an cu ocazia sărbătorilor de  Crăciun parohia ortodoxă română “Nașterea Domnului” din München își serbează hramul. Înființată în anul 1976, parohia încearcă, prin manifestările organizate de hram, și-n decursul Anului bisericesc, să mențină vii, credința și obiceiurile românilor din acest oraș bavarez. Astfel, manifestări de acest fel au fost organizate și în acest an. 

 

Acestea au început pe data de 14 decembrie, când corul parohiei “Armonia” a susținut un concert de colinde după Sfânta Liturghie, interpretând colinde tradiționale, dar și unul în limba germană, pentru oaspeții germani prezenți. 

În prima zi de Crăciun, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către pr. paroh Alexandru Nan, protoiereu al Protopopiatul Bavariei și de către fostul paroh, pr. dr. Mircea Basarab. În cadrul Sfintei Liturghii, ca și în toate duminicile postului Crăciunului, s-au împărtășit foarte mulți copii și adulți. La sfârșitul Sfintei Liturghii și după citirea scrisorii pastorale a ÎPS Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă de către părintele paroh, copiii care participă regulat la orele de Cateheză, sub îndrumarea d-nei învățătoare  Camelia Stoica, au susținut un program artistic, spre bucuria părinților și a credincioșilor prezenți. Copiii au cântat colinde și au recitat poezii, iar la sfârșitul serbării au primit daruri de la Moș Crăciun.

În a doua zi a marelui praznic, Sf. Liturghie a fost săvârșită de către PS Dr. Sofian Brașoveanul, înconjurat de către preoții Alexandru Nan și Mircea Basarab. La momentul predicii, PS Părinte Sofian a vorbit despre rolul Maicii Domnului în iconomia mântuirii, despre faptul că prin acel “fiat” a conlucrat la mântuirea neamului omenesc, devenind astfel Maica Domnului, Născătoare de Dumnezeu. Preasfinția Sa i-a atenționat și îndemnat pe credincioșii prezenți să fie și ei mereu pregătiți să-i spună “da” lui Dumnezeu, dobândind astfel adevărata libertate, care vine din îmlinirea voii lui Dumnezeu. 

După Sf. Liturghie a avut loc o agapă cu bucate tradiționale, pregătite cu multă dragoste de către un bucătar profesionist din parohie, ajutat de unele credincioase implicate activ în viața comunității. 

 „Departe de casă, românii ortodocși din diasporă, încearcă să trăiasca bucuria sărbătorii Nașterii Domnului, participând la Sfintele Slujbe, cântând colindele învățate de la părinți și bunici și gustând bucatele tradiționale. Astfel, își manifestă bucuria și comuniunea, biserica devenind pentru ei un al doilea “acasă”.

 Pr. paroh Alexandru Nan,

protoiereu al Protopopiatului Bavariei