Un veac și jumătate de la înveșnicirea Sf. Ierarh Andrei Șaguna

Azi 28 iunie se împlinesc 150 de ani de la mutarea în veșnicie a Sfântului Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei.

S-a născut la 20 ianuarie 1809, Miskolc/Ungaria şi a murit la 28 iunie 1873, la Sibiu. A stăruit mult pentru drepturile ortodocșilor români din Transilvania. La 15 martie 1848, împreună cu episcopul greco-catolic Ioan Lemeni, a prezidat Marea Adunare a românilor de la Blaj. De acolo, el a condus o delegație la Viena pentru a-i adresa împăratului Franz Josif cererile românilor din Transilvania. Din 1871 a fost membru de onoare al Academiei Române. El era un poliglot, care comunica şi scria cu uşurinţă în limbile: română, germană, greacă, latină, sârbă şi maghiară. În 1850 s-a îndreptat spre capitala imperiului cu două doleanţe fundamentale pentru Biserica Ortodoxă din Transilvania: despărţirea de jurisdicţia Carloviţului şi rectitorirea Mitropoliei transilvane. Acestea erau numite de Şaguna „obligaţii primordiale şi sfinte” ale Bisericii.

Ca ierarh a reuşit să convingă pe împărat să recunoască restaurarea, după 163 de ani, a Mitropoliei Transilvaniei (1864), a tradus şi publicat Biblia, cărţi de cult, a scris Statutul Bisericii Ortodoxe Române din Transilvania; a întemeiat mai multe şcoli confesionale şi două gimnazii la: Braşov şi la Brad, a oferit burse mai multor tineri, catre au studiat la Universităţile din centrul Europei. A fost membru al Senatului imperial din Viena după 1860, în 1863-1865 deputat în Dieta Transilvaniei, a fost „concilier de taină” al împăratului Franz Josef. A avut foarte bună comunicare şi cu episcopul luteran de la Sibiu Georg Daniel Teutsch şi cu alte personalităţi transilvane. Profesorul Dr. Sentz, decanul Academiei de Drept din Sibiu l-a aseamănat pe mitropolitul ortodox al Transilvaniei cu Goethe, fiindcă „lozinca amândurora a fost: mai multă lumină”. S-a vorbit despre patru roluri principale pe care le-a slujit Sfântul Ierarh Andre Şaguna: ierarh al Bisericii, om al cetății, lider al națiunii și reprezentant al poporului înaintea Curții imperiale.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, în 2011, l-a canonizat (a recunoscut oficial în rândul sfinţilor) pe Sf. Ierarh Andrei Şaguna, Mitropolitul Transilvaniei.

În acest an, cu acest prilej Arhiepiscopia Sibiului a organizat mai multe evenimente culturale, științifice și liturgice. La Muzeul de Istorie „Casa Altemberger” din Sibiu, a avut loc vernisajul expoziției „ANDREI ȘAGUNA-150”. Cu această ocazie, a fost expusă pentru prima dată cartea personală de rugăciuni a Sf. Andrei Șaguna, carte scrisă de mâna sa după diverse cărți care erau în circulație în perioada respectivă.

Un alt exponat inedit este stema mitropolitului Andrei Șaguna, pictată la Viena. Tot la Viena, în 1853, au fost confecţionate: cârja arhierească şi veşmintele şaguniene, ce se păstrează cu multă evlavie de mitropoliţii ardeleni ce i-au urmat în această înaltă slujire.

Expoziția, organizată de Mitropolia Ardealului împreună cu Muzeul Național Brukenthal și Biblioteca Județeană ASTRA, mai aduce în fața publicului larg diplome și distincții oferite Sfântului Andrei de către autoritățile vremii, cărți de cult și școlare ce au fost tipărite, respectiv scrise de acesta.

Sfinte Ierarhe Andrei Şaguna roagă-te şi pentru românii de acasă şi pentru noi cei care trăim astăzi în aceste locuri unde ai venit de atâtea ori!

Articol preluat de pe pagina de Facebook a Parohie „La Sfânta Înviere” din Viena