Sărbătoarea Schimbării la Faţă la Mânăstirea Brâncoveanu – Sâmbăta de Sus

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 6 august Schimbarea la Față a Domnului. Această sărbătoare rememorează momentul schimbării minunate la față a Domnului, în Muntele Taborului, în fața ucenicilor Săi, Petru, Iacov și Ioan.

În ajunul marii sărbătorii, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Dr. Laurenţiu al Ardealului, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioşilor din oraşul Victoria la invitaţia PC Părinte Octavian Smădu.

S-a săvârşit Taina Sf. Maslu şi s-au comemorat 25 de ani de la punerea pietrei de temelie a bisericii, devenită o capodoperă a Ţării Făgaraşului, de către PS Episcop Vicar Serafim Făgărăşanul, actualul Mitropolit al românilor din Germania. După slujbă, IPS Sa a rostit un cuvânt de învăţătură şi a îndemnat pe cei prezenţi (cca. 400 de credincioşi) să ţină la biserică şi la tradiţiile noastre străbune. PC Părinte Octavian a reamintit cu emoţie celor prezenţi cum s-a pus piatra de temelie şi greutăţile prin care a trecut la zidirea bisericii.  

Joi, 6 august 2015, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sfânta Liturghie la Mânăstirea Brâncoveanu de la Sâmbata de Sus (jud. Braşov), înconjurat de un sobor mare de preoţi şi diaconi. În cadrul Sf. Liturghii a hirotonit întru diacon pe tânărul teolog Bogdan-Ioan Ilie pe seama Parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” din Bielefeld. În cuvântul de învăţătură ierarhul a vorbit despre Schimbarea la faţă a Domnului care ne arată scopul vieţii noastre. Toţi suntem chemaţi să ne transfigurăm, viaţa, devenind oameni de lumină prin credinţă, rugăciune şi fapte bune. Chipul transfigurat al Mântuitorului se oglindeşte şi astăzi pe faţa luminată a credincioşilor care trăiesc cu adevărat credinţa creştină.

După Sf. Liturghie, s-a oficiat un parastas pentru Mitropolitul Nicolae Bălan  (27 aprilie 1882 – 6 august 1955), la 60 de ani de la trecerea în veşnicie. Mitropolitul Nicolae Bălan a fost al doilea ctitor al Mănăstirii Brâncoveanu de la Sâmbăta. A început lucrările de refacere a bisericii în ruine în vara anului 1926. Sfințirea bisericii și a noilor clădiri zidite s-a făcut de hramul mănăstirii în 15 august 1946. Primul stareţ al mânăstirii a fost Părintele Arsenie Boca.

Seara, IPS Serafim a purtat o lungă discuţie, răspunzând întrebărilor tinerilor din Mitropolia de la Paris aflaţi în tabară la mânstirea de la Sâmbăta (peste 110  copii şi tineri).

Pe 7 august, de Cuvioasa Teodora de la Sihla, Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie la Mânăstirea Brâncoveanu.