ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit în satul natal

Pr. Ioan Paroș, Boholț – Făgăraș

Ziua de 9 august, Duminica a X-a după Rusalii a reprezentat ziua reîntâlnirii Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim cu satul natal, biserica şi comunitatea în mijlocul căreia s-a născut şi a crescut. La Sfânta Liturghie arhierească s-au reunit în rugăciune numeroşi săteni şi fii ai satului plecaţi în ţară şi peste hotare.

ÎPS Serafim a tâlcuit pericopa evanghelică a vindecării lunaticului, amintind că un bun credincios luptă cu ispita diavolească păzindu-şi gândurile. În felul acesta închidem porţile sufletului, iar diavolul nu poate intra să-şi facă sălaş în inima noastră şi să ne stăpânească, astfel, prin patimi, depărtându-ne de Dumnezeu, Tatăl nostru. Unirea în rugăciune a rodit în părtăşia euharistică, mulţi credincioşi împărtăşindu-se cu Trupul şi Sângele Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

După otpustul Sfintei Liturghii a urmat un moment festiv inedit în viaţa comunităţii boholţene. În semn de recunoştinţă faţă de dragostea pe care a dovedit-o faţă de satul natal de-a lungul timpului, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim, a primit din partea comunităţii, distincţia „Crucea Boholţeană 2015”. Preotul paroh a evocat naşterea, botezul, copilăria, primele studii şi ajutorul pe care Înaltpreasfinţia Sa l-a acordat satului Boholţ, atât ca Episcop Vicar a Arhiepiscopiei Sibiului, cât şi ca Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord. „Dincolo de toate acestea, suntem recunoscători  Înaltpreasfinţiei Sale pentru ajutorul duhovnicesc pe care ni-l oferă, interesându-se constant de viaţa comunităţii şi pomenindu-ne intens în rugăciunile Sale.” Momentul s-a prelungit în curtea bisericii unde a fost sfinţită o nouă troiţă.

 A urmat slujba Parastasului la care au fost pomeniţi părinţii, bunicii şi fraţii Înaltpreasfinţiei Sale, PC Părinte Nichifor Todor, slujitor la Biserica Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Sibiu şi alţi credincioşi din sat adormiţi întru dreapta credinţă. Ziua s-a încheiat cu o horă legată în curtea bisericii de tinerii satului, după care a urmat o masă de pomenire la căminul cultural.