Sărbătoarea Sfintelor Paști cu militarii români în baza de la Hohenfels (Regensburg)

 

articol de Locotenent-colonel Ion Adrian Curiman

Deși se află în plină desfășurare a exercițiului multinaţional “SABER JUNCTION 15”, cei 150 de militari din Batalionul 32 Infanterie „Mircea” și Divizia 2 Infanterie au sărbătorit Sfintele Paşti la peste 1500 de kilometri depărtare de casă  și de familiile lor, în Hohenfels (Germania) așa cum o cere tradiția românească.

 Totul a fost pregătit până în cel mai mic amănunt. Slujba Învierii Mântuitorului Hristos a început sâmbătă, 11 aprilie, în jurul orei 19.00, când un sobor de slujitori  din Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord a sosit în mijlocul militarilor din facilitățile de instruire ale Forțelor Terestre ale Statelor Unite dislocate in Europa (USAREUR) din Hohenfels, Germania. La Sfânta Slujbă a Învierii au venit alături de „Scorpionii Galbeni” și militarii ortodocși sau de alte confesiuni, din celelalte 16 țări participante la exercițiul multinaţional „SABER JUNCTION 15” (bulgari, lituanieni, americani, armeni și moldoveni).

Militarii au găsit totuși răgazul de a lăsa chiar și pentru câteva minute armamentul din dotare pentru a veni la capela din bază, în ținută de camuflaj, cânta fiecare în limba lui „Hristos a înviat din morți cu moartea pe moarte călcând…”, cu lumânări aprinse în mâini. Timpul a căpătat dimensiunile veșniciei, încăperea s-a umplut de lumină iar sufletele militarilor de o pace duhovnicească greu de descris în cuvinte.

M-am bucurat să fiu astăzi alături de militarii din Hohenfels – ne-a mărturisit părintele ieromonah Luca –; spun acest lucru deoarece și eu am satisfăcut stagiul militar timp de un an și opt luni și știu cum este să fi departe de casă, mai ales în astfel de momente, căci Învierea Domnului nostru Iisus Hristos este chintesența vieții noastre. M-am bucurat că au participat ortodocși de mai multe neamuri, căci toți suntem de un singur neam, cel al lui Hristos. Este foarte important ca omul să se regăsească în acest neam al lui Hristos. Părinții din Sfântul Munte Athos au un cuvânt plin de înțelepciune: «Dacă vei muri până vei muri, nu vei muri când vei muri». Noi trebuie să murim păcatului din lume. Din acest motiv creștinul trebuie să se identifice cu viața lui Hristos, cu pilda vieții lui Hristos, indiferent de ce meserie are în viața aceasta.”

Compartimentul logistic al detașamentului românesc, condus de maiorul Viorel Oglavie, nu a scăpat din vedere nici masa de prânz din prima zi de Paști, când au pregătit pentru militarii români, printre altele, tradiționalele ouă roșii și cozonac.

Indiferent de activitățile pe care le-au avut de îndeplinit în aceste zile, un lucru este cert. Paştile în Hohenfels a fost sărbătorite, în stil ortodox, aşa cum se cuvine.

Foto: Alexandru Bengescu și Ion Adrian Curiman